Снимка: Michael Nagle/Bloomberg |
Широкият американски борсов индекс S&P 500 отбелязва ръстове за втора поредна сесия след новината, че Русия и Украйна доближават постигането на мирно споразумение, пише CNBC.
Двете страни са постигнали „значителен напредък“ за мирен план и оттегляне на Русия, съобщи Financial Times, позовавайки се на трима източници.
Широкият индекс се увеличава с 1,67%, или 71,26 пункта, до 4333,71 пункта.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average нараства с 1,17%, или 392,73 пункта, до 33 937,07 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite отбелязва ръст от 2,83%, или 365,95 пункта, до 13 314,57 пункта.
Преди медийната публикация на Financial Times измерителите отбелязваха ръстове, тъй като инвеститорите се надяваха, че прекратяването на огъня ще настъпи скоро. Украинският президент Володимир Зеленски посочи, че мирното споразумение е „започнало да звучи по-реалистично“.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви пред BBC, че има „известна надежда за постигането на компромис“.
„Пазарът се надява на някакво решение за Украйна, но разбира се, към момента са само преговори, и трябва наистина да видим прекратяване на огъня“, каза главният инвестиционен директор в Homrich Berg Стефани Лан.
Войната в Украйна разтърси световните финансови пазари, като доведе до рязък ръст на цената на суровините и до спадове в индексите. Някои от суровинните пазари обаче преминаха през охлаждане през миналите дни, докато капиталовият пазар в САЩ се опитва да стъпи да по-солидна основа.
Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпва незначително с 0,36% до 96,79 долара за барел, след като достигна 130 долара за барел по-рано този месец.
Сред най-добре представящите се акции от състава на S&P 500 са тези на Micron Technology, които поскъпват с 8,21%.
Цената на ценните книжа на Starbucks се увеличава със 7,39%, докато тази на Boeing от индекса Dow отбелязва ръст от 5,24%.
Данните в сряда показаха, че стойността на продажбите на дребно в САЩ се е увеличила с 0,3% на месечна база през февруари. Същевременно януарското повишение бе ревизирано в посока нагоре до ръст от 4,9 на сто
Междувременно в съседна Канада стана ясно, че инфлацията е достигнала 30-годишен връх през миналия месец, надминавайки целевия диапазон на централната банка на Канада за единадесети пореден месец.
Инвеститорите очакват решението на Федералния резерв в сряда, когато приключва двудневното заседание на банката. Очакванията са лихвата да бъде повишена с 25 базисни пункта, което би било първото увеличение от 2018 г. насам.
„Моето предположение е, че банката ще звучи малко по-ястребово**, отколкото повечето хора искат, и това ще е малко трудно за преглъщане, особено на пазарите по фискирана доходност“, каза главният пазарен стратег в Jefferies Дейвид Зервос.
*Към 17:32 ч. българско време
**Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното „ястреби“, а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ – б. а.