Най-голямата сделка за годината в Европа е продажбата на подразделението за домакински уреди на Philips за 4,3 млрд. долара на Hillhouse Capital Group. Снимка: Bloomberg |
Дейността на китайските инвеститори в Германия, която много политици разглеждат с подозрение, отново се е увеличила леко през миналата година. Според анализ на консултантската компания EY, публикуван във вторник, обаче в общото сравнение на поглъщанията на германски компании от чуждестранни купувачи китайците играят второстепенна роля. Дори австрийците и канадците са купили повече германски компании през миналата година, отколкото инвеститорите от Народната република.
През 2021 г. 155 европейски компании са преминали в китайски ръце за общо 12,4 млрд. долара, по данни на EY. Това е с 23 придобивания повече, отколкото през 2020 г., но наполовина по-малко, отколкото през 2016 г., когато бе годината на бума.
Според проучването на EY през миналата година китайски инвеститори са закупили в Германия 35 компании за 2 млрд. долара. През 2020 г. закупените компании бяха 28. В класацията на чуждестранните компании купувачи в Германия Китай е на девето място. Американските компании са на първо място с 284 придобивания.
Според EY общата сума от 2 млрд. долара не включва инвестиции на фондове за рисков капитал в размер на 1,9 млрд. долара в германски стартъпи, в които китайски компании са участвали като част от международни групи инвеститори.
„Китайските компании все още са предпазливи по отношение на инвестициите в Европа като цяло“, казва Сун И, ръководител на отдела за бизнес услуги за Китай в EY за Западна Европа, цитиран от DPA. Според доклада на консултантската компания най-голямата сделка за годината в Европа е продажбата на подразделението за домакински уреди на Philips в Нидерландия за 4,3 млрд. долара на китайската финансова компания Hillhouse Capital Group.
EY публикува ежегодно проучване за придобиванията на китайски компании в Европа. Според консултанти, мениджъри и икономисти още преди началото на пандемията активността в областта на поглъщанията се е забавила поради политическия насрещен вятър в Европа, както и поради по-строгия контрол от страна на китайските власти.