Снимка: Alex Kraus/Bloomberg |
Европейската централна банка (ЕЦБ) планира да повиши лихвените проценти, след като прекрати програмата си за изкупуване на облигации през третото тримесечие на тази година, каза в събота членът на борда на ЕЦБ Изабел Шнабел.
Шнабел, която ръководи пазарните операции на ЕЦБ, посочва, че нетните покупки на активи ще бъдат приключени през третото тримесечие, стига данните да подкрепят очакванията, че средносрочните перспективи за инфлацията няма да се понижат.
„Ще увеличим лихвените проценти известно време след това, според случая, в светлината на входящите данни“, коментира Шнабел на събитие в Чернобио в Северна Италия.
Годишният ръст на потребителските цени в еврозоната се ускори до рекордните 7,5% през март, тъй като войната на Русия в Украйна повишава цените на храните и горивата. Това повишава бедността сред потребителите в Европа.
„Скоростта на нормализиране… ще зависи от икономическите последици от войната, тежестта на инфлационния шок и неговата устойчивост“, коментира Шнабел на събитието.
Ускоряването на растежа на цените поставя ЕЦБ и централните банки на други големи икономики пред остра политическа дилема. Инфлацията сама по себе си би наложила парично затягане, особено след като рекордно ниската безработица предвещава по-високи заплати, което е предпоставка за трайна инфлация.
Затягането на паричната политика сега обаче може да срине икономиката, която вече е близо до стагнация, тъй като войната в Украйна подкопава покупателната способност на потребителите и потиска инвестициите на бизнеса.
Според Шнабел рискът от инфлация е изкривен към още по-високи показания предвид рязко покачващите се цени на производител, структурните икономически промени, като деглобализацията, и вероятното повишаване на заплатите.
Мандатът на ЕЦБ е ценовата стабилност, така че банката трябва да даде приоритет на това в условията на висока инфлация, докато правителствата могат да подкрепят икономическия растеж чрез целенасочени фискални мерки. Така ще се избегнат прекалено експанзионистичните политики, които биха усложнили задачата на банката, казва тя.
Следващото заседание на ЕЦБ ще е на 14 април. На последното си заседание централните банкери решиха да се прекратят покупките на облигации през третото тримесечие, но не поеха допълнителни ангажименти за паричната политика с аргумента, че трябва да останат гъвкави.
Както Федералният резерв на САЩ, така и Английската централна банка започнаха плавно да затягат паричната политика.