Централните банки започнаха годината с очаквания за стабилни икономически ръстове и продължаващо възстановяване от коронаривируса, но шокът от войната се отрази веднага на техните политики след увеличението на цените – особено на суровините – което допълнително увеличи инфлацията. Темпът на вдигане на лихвите от страна на Европейската централна банка едва ли ще е особено сериозен, особено в сравнение със САЩ, където Федералният резерв най-вероятно ще заложи на следващо увеличение от 0,5%.
Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Красимира Паунина, изпълнителен директор на Селект Асет Мениджмънт.
„Въпреки че имахме очаквания за по-висока инфлация през 2022 г., сега най-вероятно ще наблюдаваме извънредно по-високи нива. Европейската централна банка започна да дава миксирани сигнали – в началото имаха определени виждания за своята политика за поетапно спиране на обратните изкупувания на определени ценни книжа, но не се знае с какъв темп ще се развият програмите през третото тримесечие, защото стана ясно, че самите обратни изкупувания ще бъдат в различен размер от първоначално планирания“, каза гостът.
Според Паунина е невъзможно да се планира адекватно какво ще се случи до края на годината заради неяснотата около военните действия, но при продължителен конфликт някои европейски икономики, особено в Централна и Източна Европа, ще навлязат в рецесия в рамките на една-две години.
Индексите са във възходяща посока заради търсене на защита от инфлацията в по-слабо рискови активи, каза Паунина. Инвеститорите са се преориентирали до известна степен към САЩ, за да избегнат и рисковете в Европа, но и там може да се очаква забавяне, както сочи повишаващата се инфлация и обърната крива на доходност, подчерта тя.
Целия разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.