Снимка: Dimas Ardian/Bloomberg |
Войната в Украйна ще забави зараждащото се възстановяване на световната икономика от пандемията, ще свие търговията със стоки и потенциално ще доведе до по-широко разцепване на световната търговия, съобщава Световната търговска организация (СТО).
Базираната в Женева търговска организация понижава прогнозата си за ръста на търговията със стоки тази година до 3%. Предишната прогноза беше за 4,7% увеличение, пише Bloomberg.
За 2023 г. СТО очаква 3,4% ръст на търговията, като подчертава, че заради някои рискове оценката може да бъде намалена, вкл. продоволствената несигурност и възможното възраждане на коронавируса.
„Историята ни учи, че разделянето на световната икономика на съперничещи блокове и обръщането на гръб на най-бедните страни не води нито към просперитет, нито към мир“, коментира генералният директор на СТО Нгози Оконджо-Иуела. „СТО може да играе основна роля, като предоставя форум, където страните могат да обсъждат различията си и да не прибягват до сила, който заслужава да бъде подкрепен“, допълва тя.
СТО очаква световният брутен вътрешен продукт да нарасне с 2,8% през тази година, което е с 1,3 процентни пункта под предишната прогноза за растеж от 4,1%. За 2023 г. организацията очаква ускоряване на растежа до 3,2%, което е близо до средния темп на растеж от 3% през десетилетието преди пандемията.
Войната в Украйна и санкциите срещу Русия ще окажат значително въздействие върху глобалния растеж тази година, след като търговията започна се връща към историческите си стойности след пандемията. През последните две години трансграничната търговия беше изненадващ попътен вятър за световната икономика, подхранван до голяма степен от рекордно високия внос на стоки от Азия от САЩ.
Ако обаче актуализираните прогнози на СТО се реализират, това означава, че траекторията на растежа на търговията ще се върне обратно в диапазона от 1%-3%, който се задържа през десетилетието след световната финансова криза.
Все пак прогнозите са далеч от катастрофалните предвиждания на организацията от 2020 г., че пандемията може да предизвика най-резкия срив на международните търговски потоци в следвоенната ера.
За да предотвратят това, правителствата приеха масивни пакети от фискални разходи и адаптивни парични политики, които помогнаха за смекчаване на удара.
Световната търговия със стоки се сви с 5% през 2020 г. – много по-малко от първоначалната прогноза на СТО за 32% спад, който би съперничил с Голямата депресия. През 2021 г. растежът се възстанови до 9,8%.
Стимулирането на потреблението от правителствата подкрепи възстановяването на вноса през 2021 г. Прекъсванията на доставките обаче, както и възобновеното разпространение на коронавируса, възпрепятства икономиките да се върнат към пълната им скорост.
Смущенията в търговията през тази година ще продължат да спъват производството, тъй като инвазията на Русия разтърси пазарите на важни стоки като петрол, стомана, алуминий, селскостопански торове и зърно. Междувременно строгият отговор на Пекин към огнища на Covid-19 заплашва да забави растежа и износа от Китай. Това може да изостри недостига на производствени ресурси и допълнително да ускори инфлацията, предупреждават от СТО.