Снимка: Angelov Velko/ Bloomberg News |
Заявените от управляващите антикризисни преговори и действия ще бъдат насочени не толкова за стопиране или овладяване на инфлацията, колкото за облекчаване на нейните последици. Тази прогноза направи пред БНР доц. Виктор Йоцов, преподавател в Катедра „Финанси“ в Университета за национално и световно стопанство.
Икономистът е категоричен, че таванът на цените никога не е работел като инструмент и съветва по-скоро да има контрол върху печалбите, които фирмите си начисляват, като очаква това донякъде да ограничи инфлацията.
Той обаче посочи, че намаляване на ДДС върху регулираните цени е краткосрочна мярка, проинфлационна политика, която е „експанзионистична от гледна точка на фиска, а това действа проинфлационно“. Той образно се изрази, че „с единия крак натискаме газта, а с другия – спирачките“.
„Прагът на ДДС да се вдигне от сегашните 50 хил. лева – за това поне от пет години се говори и това не е свързано с инфлацията. Аз не знам дали това ще има някакъв ефект. Този тип инфлация, който сега идва, която в основата си е в енергийния сектор и хранителните продукти, е нещо като лавина – като тръгне, спиране няма“, е мнението на доц. Йоцов по повод предложения на БСП за овладяване на инфлацията.
Според него няма европейски опит за прилагане на таван на цените. По думите му трябва да се търсят начини да се облекчат тези, които ще пострадат най-много. Икономистът прогнозира, че проблемът с бедността ще се задълбочи и хората, които живеят под линията на бедност, ще станат повече от досегашните 40%.
Доц. Йоцов обърна внимание и на напрежението в управляващата коалиция, в която се предлагат кандидатури за различни постове, но трудно се постига съгласие. За пример той даде избора на управител на БНБ, като очаква, че това ще засегне и постовете в СЕМ.
Икономистът потвърди, че изборът на гуверньор на БНБ носи негативи и прогнозира, че това може да се отрази на приемането на България в еврозоната.