COVID в Китай смъкна цената на американския петрол под 100 долара за барел*

COVID в Китай смъкна цената на американския петрол под 100 долара за барел*

Снимка: Bloomberg LP

Цената на петрола се свива осезаемо в понеделник на фона на притесненията, че новата вълна на коронавируса в Китай ще се отрази негативно на търсенето.

Международният бенчмарк Брент изтрива 3,6% до 102,34 долара за барел.

От своя страна, американският сорт West Texas Intermediate се разделя с 3,7%, като цената му спада под 100 долара за барел – 98,31 долара за барел.

Растящите случаи на коронавирус в Китай разпалиха опасенията за нови блокади на столицата Пекин. През уикенда Шанхай съобщи за рекорден брой смъртни случаи заради болестта, съобщава Bloomberg.

Проблемите на Китай с Covid-19 са поредна причина за волатилност на петролните пазари, които бяха разтърсени от руската инвазия в Украйна. По-рано през деня стана ясно, че Европейският съюз готви „умни санкции“ на петролния износ на Русия, съобщи заместник-председателя на европейската комисия Валдис Домбровскис.

Той допълни, че конкретните детайли по санкциите върху петрола все още не са договорени, но може да включват постепенен отказ от руски петрол или налагане на мита върху вноса над определен ценови праг. Подобни нови ограничения могат допълнително да затегнат пазара и да станат предпоставка за ново увеличение на цените.

Китай продължава да налага блокади в редица градове, прилагайки своята стратегия за борба с коронавируса. На жителите на Пекин им е било съобщено да се подложат на три дни тестове, започващи в понеделник, в опит да се ограничи разпространението на заразата. В Шанхай започва четвърта седмица на строги ограничения на движението.

На този фон търсенето в страната на бензин, дизел и самолетно гориво през април се очаква да намалее с 20% на годишна основа, съобщават пред Bloomberg запознати с енергийната индустрия на Китай. Това е еквивалент на спад на потреблението от 1,2 млн. барела на ден, изчисляват те.

„Притесненията за търсенето отново са на фокус“, коментира Вандана Хари, основателка на Vanda Insights в Сингапур.

В същото време на пазара може да има ново увеличение на доставките, което допълнително да увеличи мечите настроения. Либия се очаква да поднови производството си от някои от спрените си находища през идните дни. Също така спреният руски петролен терминал на CPC на Черно море е подновил редовните си операции, след като техниката му бе повредена по време на буря.

*Информацията е актуална към 9:20 ч.

https://www.investor.bg/