Газът от 1 май може да бъде и по-евтин от този на „Газпром“

Газът от 1 май може да бъде и по-евтин от този на "Газпром"

Снимка: Bloomberg

От новия месец газът в България може да се окаже по-евтин от този, който получаваме от „Газпром“, намекна финансовият министър Асен Василев, който заедно с енергийният министър Александър Николов е на посещение в Брюксел. В сряда (27 април) руският газов гигант спря газа за България, защото страната не изпълни искането за плащане в рубли.

В момента страната ни получава газ от Гърция, стана ясно от думите на Василев. В допълнение на терминала на остров Ревитуса пристига и доставка втечнен газ за България. Николов потвърди, че ако договорките бъдат реализирани, цената на газа ще бъде поне същата.

Преговорите за алтернативни доставки са водени още в началото на март, обясни още Василев и допълни, че не очаква проблеми в дългосрочен план, включително и за следващата зима.

Още по темата

България няма да изпълни искането на Русия да плаща за газа в рубли, категоричен беше още финансовият министър. Той поясни, че становището на ЕК е, че плащане в рубли е нарушение на санкциите.

„Газпром“ спря да изпълнява договора едностранно“, допълни той в отговор на призивите на коалиционния партньор „БСП за България“ да се възстанови работата по договора и да се водят преговори за неговото удължаване. От думите на Василев стана ясно, че страната ни е поискала правна помощ от ЕК, за да се подготви за арбитраж срещу „Газпром“.

Александър Николов беше лаконичен по отношение на искането на бизнеса за таван на цената на газа и допълни, че трябва да се запознае с искането и да бъде преценен ресурсът.

По време на разговорите в Брюксел е било договорено разполагането на  регионален координационен център у нас, който ще управлява електрическата и газовата инфраструктура за региона на Югоизточна Европа и Италия, съобщи още финансовият министър. България има 20 млрд. куб. метра капацитет, който може да бъде използван за преноса на газ от южно направление.

Двамата с Николов са разговаряли със зам.-председателя на ЕК ФрансТимерманс и с представители на офисите на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Шарл Мишел, уточни още Василев.

Енергийният министър обясни пред журналисти в Брюксел какви са опасенията на България в предложената от „Газпром“ схема за заплащане. „Искането не е за директно плащане в рубли“, каза той и допълни, че превалутирането реално ще се извършва на Московската борса и в процеса купувачът няма никакъв контрол върху своите средства, нито има яснота кога ще бъдат направени доставките след това.

https://www.investor.bg/