Как ще заменим руския газ и колко скъпо ще ни струва?

„Ако не отидем на предоговаряне и не търсим възможности за възобновяване на договорите с „Газпром“, решенията ни никак не са лесни. Ще става все по-трудно, скандалите ще следват един след друг, но те няма да ни помогнат да избегнем увеличението на цените и може би – сериозен дефицит. План Б на правителството не дава решения“, заяви енергийният експерт Еленко Божков пред Bulgaria ON AIR.

По думите на Божков, каже ли бизнесът, че ще протестира, а особено излезе ли да протестира, правителството се клати с тенденция за падане.

„Не трябва да гледаме с надежда към ГЕРБ като спасители. Те са основните виновници за сегашното състояние – за връзката с Комотини са изключително виновни. Назначенията и целия строеж. След това – формулата, по която се изчисляваше досега цената на природния газ“, изтъкна експертът.

Според декана на Електротехническия факултет в ТУ-София проф. Валентин Колев, е очевидно, че „Газпром“ не може да се причисли към надеждните партньори и трябва да търсим алтернатива – азерски газ, втечнен газ, Европа.

„Ако Русия е нарушила едностранно договора, аз определям „Газпром“ като ненадежден партньор за обезпечаване на енергийния баланс на страната ни. Не виждам нищо лошо управляващите да търсят начини за компенсиране“, коментира той в „Денят ON AIR“.

Според него трябва да се прецени кои точно производства да бъдат подпомогнати.

„Вярно е, че цената е важна, но по-важно е да има газ. Това, което се случва в енергетиката, не може да не повлияе на политическата ситуация в държавата, но все пак трябва да бъдем в по-изчаквателна позиция и да дадем шанс на тези управляващи. Имат огромно желание да свършат някаква работа. Хубаво би било да се доверят на доказани експерти, а не да се назначават хора да се учат на професия енергетик“, подчерта проф. Колев.

Еленко Божков е категоричен, че Народното събрание задължително трябва да гласува премахване на мораториума за търсене на природен газ и шистов природен газ.

„Пролетта и лятото задължително топлофикациите трябва да минат на мазут, като природният газ, колкото влиза, да се закупи от „Булгартрансгаз“ и да се запълни хранилището в Чирен“, убеден е експертът.

Проф. Колев се съгласи и изрази мнението, че трябва да имаме по-големи хранилища за балансиране на газопреносната мрежа.

Вижте видеото с целия разговор

https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!