Георги Ангелов: Газът губи статут на преходно гориво към зелена енергия

Газът губи своя статут на преходно гориво на изпълнение на нисковъглеродните амбиции на Европейския съюз (ЕС). Преди време тенденцията беше да се затварят въглищни централи и да се заменят с газови, защото отделят по-малко емисии и газът винаги е бил най-евтиното гориво. Но това вече не е така – използването на газа за преходно гориво вече губи смисъла си. Това мнение изрази в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria Георги Ангелов, старши икономист на Институт Отворено общество – София.

Още по темата

Според него е по-добре България да използва въглищните си централи още пет-десет години и през това време да изгради алтернативни източници на енергия – зелена енергия, ядрена енергия.

„За десет години може да се изгради ядрена централа, могат да се изградят мощности за съхранение на енергия“, посочи икономистът и се аргументира, че „при тези цени всяка друга енергия е по-евтина“.

Той напомни за тенденцията сред бизнеса да строи собствени соларни паркове, за да покрива част от потреблението си.

„И за газа, и за електрическия ток трябва да се преследват дългосрочни договори, за да има предвидимост. Сега е моментът АЕЦ „Козлодуй“ да инвестира в изграждането на седмия блок и след 5-6 години да замени по-мръсните, по-скъпите централи. И бизнесът трябва да гледа вече на енергията като на нещо, което не е толкова евтино. Трябва и той да инвестира в собствени енергийни източници, особено за пиковата енергия“, заяви Георги Ангелов.

Той смята, че сега е моментът АЕЦ „Козлодуй“ да започне да си строи седмия блок, защото „само да поиска и 20 банки ще му предложат пари, но може да използва облигационния и капиталовия пазар. „Сега е моментът. Трябва да се използва тази добра ситуация. Достатъчно е да се заделя малка част от тези приходи, за да се инвестира и след 5-6 години ще има нов блок, който ще може да замени някои от по-мръсните, по-скъпите централи“, аргументира се икономистът.

За спирането на преките доставки на руски газ за България Георги Ангелов каза, че „очакването кога ще стане и дали ще стане беше по-голям риск, отколкото самото събитие“. „Тази несигурност се виждаше и на пазарите – въпреки че има изобилие от газ, цените са високи заради рисковата премия“, посочи той. 

По думите му спирането на газа за България сега е без фатални последици заради сравнително ниското потребление. Той обаче очаква, че периодът до ноември ще се използва максимално добре – да се напълни Чирен и страната ни да си осигури регулярни доставки.

„България се нуждае от около един танкер газ на месец при сегашното потребление, а зимата малко повече плюс един танкер, за да се напълни хранилището в Чирен, изтъкна Ангелов. – Това е 12-15 танкера на година. Въпросът е да сключим договори сега, за да е сигурно, че през зимата ще има газ и няма да се купува ден за ден.“

Според икономиста е напълно възможна и осъществима идеята на територията на България да има разпределителен център, където да се смесват газови доставки с различен произход, доставяни по различен начин при цена, която да е меродавна за региона. „За да се случи това е от особено значение обявяването на търга за газохранилището в Чирен, „защото смисълът на втечнения газ е, че когато го доставиш, трябва някъде да го съхраниш“, коментира Георги Ангелов.

Какъв беше ефектът от спирането на газа първо за България и Полша? Пренарежда ли се енергийният пазар? Трябва ли да се увеличи капацитетът на газохранилището в Чирен?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате  тук.
 

https://www.investor.bg/