Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg |
Газовата връзка между Гърция и България IGB може да се окаже един от най-големите кошмари на руския президент Владимир Путин, пише в публикация на Washington Examiner, посветена на енергийната политика на България. Изданието посочва, че България е силно зависима от руския природен газ, а петролната рафинерия в Бургас е собственост на „Лукойл“.
Но все пак малката страна не се подчини на Путин, се казва в статията, озаглавена „България е авангардът на отказа на ЕС от руски енергоизточници“.
Една от причините е IGB – газовата връзка, която свързва гръцкия Комотини със Стара Загора и която се очаква да заработи до юли тази година. Тя е значителна стъпка в предоляването на зависимостта на България от руския природен газ, свръзвайки газопреносната мрежа с Трансадриатическия газопровод (TAP). По нея страната получава газ от Азербайджан. През миналата година България е получила 300 млн. куб. метра газ от централноазиатската държава и този внос се определя като „смел ход от страна, която не е известна с геополитическото си лидерство“.
Припомняме, че България има договорени 1 млрд. куб. метра природен газ внос от Азербайджан, с входна точка IGB. Докато връзката не бъде въведена в експлоатация, страната ни получава само част от тези количества по алтернативни трасета – през Кулата-Сидирокастро.
В своята публикация Washington Examiner обръща внимание и на възможността за получаване на втечнен газ през IGB. „Втечненият газ се превръща в гореща стока, особено в настоящата благоприятна за икономиката епоха“, пише изданието и допълва, че природният газ се смята за най-чистото изкопаемо гориво и ЕС го признава като транзитно гориво за зеления преход.
Затова и IGB ще има все по-важна роля за общността – връзката ще предоставя бърза доставка на втечнения газ, идващ на терминалите в Егейско и Адриатическо море.
САЩ обещаха да доставят 15 млрд. куб. метра природен газ на ЕС, за да заменят намалелите доставки от Русия. В допълнение и България договори два танкера през юни, а преговорите за дългосрочни договори за втечнен газ продължават, коментира премиерът Кирил Петков след посещението си в САЩ.
За кратко време България се превърна в един от най-важните членове на ЕС по отношение на енергетиката, допълва Washington Examiner. „България показа на държави по целия свят как може да изглежда един свят, който не разчита на руската енергия и да бъде фар за надежда за други страни да направят същото“, пише още американското издание в заключение.