Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg |
Одобрението на санкциите срещу Русия, които Европейският съюз (ЕС) наложи заради войната в Украйна, е най-ниско в България.
Това показват данните от пролетното проучване на Европейския парламент Евробарометър, проведено в периода 19 април-16 май 2022 г. Направени са общо 26 578 интервюта.
Резултатите от изследването бяха специално представени пред журналисти на онлайн среща, която се състоя в понеделник.
Само 22% от българите, участвали в изследването, одобряват категорично санкциите срещу Русия. Още 22% са склонни да одобрят мерките. Същевременно 20% от респондентите по-скоро не са съгласни със санкциите, други 22% изобщо не ги одобряват, а 14% не са сигурно какво точно да отговорят (делът на последните също е най-висок в целия ЕС).
Като цяло в ЕС категорично одобрение на санкциите срещу Русия заради войната в Украйна изразяват 51% от анкетираните, а други 29% са по-склонни да ги одобрят. Само 9% не са склонни да одобрят санкциите, а 6% изразяват категорично неодобрение.
Най-високо одобрение санкциите срещу Русия имат в Швеция, Дания, Португалия, Полша, Ирландия, Нидерландия, Финландия. Другите държави с чувствително слабо одобрение на санкциите са Кипър и Словакия.
Данните показват, че 59% от гражданите на ЕС смятат, че защитата на европейските ценности – свобода, демокрация и т.н., трябва да бъде приоритет, дори и в условията на висока инфлация, която сериозно удря по стандарта на живот. Други 39% заявяват обратното – че управлението на ръста на цените е по-важно от свободите.
Има зависимост между БВП на страните и отговорите на анкетираните, коментира по време на представянето на изследването Филип Шулмайстер, ръководител на звеното за наблюдение на общественото мнение в Европейския парламент. По-малко българи и румънци например са склонни да одобрят защитата на фундаменталните права и свободи пред ръста на цените, докато при датчаните и шведите е точно обратното.
Мнозинството от анкетираните посочват, че войната в Украйна вече се е отразила на стандарта им на живот. Общо 40% от анкетираните посочват, че са намалили стандарта си на живот, а 47% – че очакват животът им да бъде засегнат по негативен начин в бъдеще. Общо 61% от респондентите не са убедени, че животът им ще може да продължи по същия начин.
Най-много са респондентите, които очакват негативни промени в живота си, в Гърция и Словакия (по 86%), Чехия (81%), Кипър (80%), Латвия (78%), Литва (75%), Естония (74%), България (71%).
Проучването установява още, че войната в Украйна е засилила обществената подкрепа за ЕС. Почти две трети (65%) от европейците смятат членството в ЕС за нещо добро. Това е най-високият резултат от 2007 г. насам, когато този показател е 58%.
Членството в ЕС е определено като „нещо добро“ от абсолютно мнозинство от гражданите във всички държави членки с изключение на Гърция и Словакия, където повече респонденти го определят като „нито добро, нито лошо“.
В сравнение с последното проучване на Парламента, проведено в края на 2021 г., резултатите по този показател са се увеличили значително в повечето държави, особено в Литва (+20 процентни пункта), Малта (+12 процентни пункта) и Естония (+9 процентни пункта), докато в България се отчита спад от 2 процентни пункта (47%). В България други 36% определят членството в ЕС нито като добро, нито като лошо, а според 17% то е лошо.
Към настоящия момент 52% от европейците имат положителна нагласа към ЕС и само 12% отрицателна. Наблюдава се увеличение от 3 процентни пункта при положителните нагласи в сравнение с проучването от ноември-декември 2021 г.
Русия се оценява положително само от 10% от анкетираните европейци, което представлява спад от 20 процентни пункта в сравнение с 2018 г. (30%), когато този въпрос беше последно зададен. Китай е с втория най-нисък резултат от 22% (спад от 14 процентни пункта).
Европейците имат по-положителна нагласа към Обединеното кралство (65%, +1 процентен пункт), следвано от САЩ с 58% (+13 процентни пункта).
Българските респонденти също имат висока положителна нагласа към Обединеното кралство (62%), но нагласите им към останалите геополитически субекти се различават съществено. Почти всеки втори българин оценява Русия (49%) и Китай (50%) положително към настоящия момент, като преобладаващата оценка спрямо САЩ е отрицателна (53% отрицателна срещу 40% положителна).
Що се отнася до разширяването на ЕС, 58% от европейците смятат, че то трябва да се ускори. Най-голяма е тази група в Полша (80), Ирландия (77%), Латвия (75%), а най-малка е в Словакия (36%), България (40%), Словения (44%).