Плакати с надпис „Македония е България“ издигнаха в пленарната зала депутатите от „Възраждане“. На балкона техни привърженици направиха същото, а председателстващият заседанието Атанас Атанасов ги предупреди да свалят плакатите, за да няма наказания.
Това стана по време на дебата за проектите за решения на ДБ, ДПС и ГЕРБ за ветото за преговори на РМС за ЕС.
Вчера външната комисия одобри само предложението на ДБ. То предвижда, че правителството в оставка може да одобри предложените от Председателството на Съвета на ЕС Преговорна рамка и Заключения на Съвета за Република Северна Македония (РСМ), само ако бъдат изпълнени няколко условия.
По време на дебата лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов отсече, че става дума за натиск от външна страна.
„Очевидно е, че тава дума за чужд компромис, който събира несъбираемото иначе – партии, които вчера си гласуваха вот на недоверие сега се събират и гласуват заедно. Това е решение, което е под чужд натиск и той е виден. Целта е президентът Макрон да си реши негови вътрешни политически проблеми“, коментира той.
Искрен Митев от ПП му отговори, че България никога не е имала по-добро предложение, в което ЕС ще защитава българката позиция.
„А когато говорим за дъно, за мен най -голямото дъно беше, когато „Възраждане“ и ДПС развяваха знамена заедно и си стискаха ръцете“, скочи той.
„Днес е чудесен ден за македонска сватба – булката е Русия, а зестрата е в копейки“, коментира Митев.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадай призна, че на Балканите живеем в мозайка от етноси.
„От ДПС 32 години водим една политика, политика на заедността, не на противопоставянето“, каза той. Според него, за да преодолеят наслоените исторически различия, които в повечето случаи, се използват за противопоставяне, за да има мир и стабилност на Балканите, трябва да членуваме в общи ценностни съюзи като НАТО и ЕС.
Лидерът на СДС Румен Христов смята, че добрият договор е този, при който и двете страни са малко недоволни.
„Имаме гаранциите на ЕС по отношение на нашите изисквания. Това е продължение на решението, което беше взето преди 30 години, когато България първа призна РСМ за страна. Решенията са трудни, но в обществото невинаги има консенсус, не беше лесно и когато България беше приета в НАТО, тогава също имаше недоволни“, отбеляза той.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!