Телескопът „Джеймс Уеб“ може да вижда по-далеч, защото е много по-голям от всички, изпращани до момента телескопи, а освен това вижда в инфрачервения спектър – специфичен спектър от светлинния диапазон, който е по-разтеглен и по-нискочестотен. Благодарение на телескопа, можем да виждаме светлина, която се намира в миналото, и съответно по-надалеч в Космоса. Това съобщи в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria Тихомир Димитров, основател и изпълнителен директор на Space Academy и потвърди, че телескопът „Джеймс Уеб“ е най-мощната астрономическа обсерватория.
Той се надява, че новият телескоп ще насочи астрономите към местата, където би възникнал извънземен живот. „Ако открием такива места, а изследванията ще отнемат години, между 5 и 10 години, ще трябват още мисии и още по-големи телескопи“, прогнозира Димитров.
Според него телескопът „Джеймс Уеб“ може да вижда и през космическия прах. „Вижда се и вода в атмосферата на една планета, намираща се много далеч от нас, т.нар. екзопланета“, сподели експертът, По думите му тази екзопланета е „свръхгорещ газов гигант – планета, малко по-голяма от Юпитер, много по-гореща и изградена от газове.“
Според него една от най-впечатляващите снимки, излезли от Дълбокия космос, е „със страшно много цветове“. „Сините, жълтите и белите галактики са най-близките галактики и се намират на около 4,5 млрд. светлинни години разстояние. Това е приблизително възрастта на нашата Слънчева система“, обясни Димитров.
Ръководителят на Space Academy отбеляза, че галактиките, които са в инфрачервения спектър, са много по-далеч от нас, на около 12 млрд. светлинни години – малко след началото на самата Вселена. „Това са едни от първите галактики във Вселената. За това е толкова важно телескопът „Джеймс Уеб“ да надникне толкова далеч, за да научим точно какво се е случило след създаването на Вселената“, обясни астрономът.
След колко милиарда години може да се слеят двете галактики – Млечният път и Андромеда? Какво не знаем за възникването на живота във Вселената? Попречи ли войната в Украйна на мисията ЕкзоМарс (ExoMars) да постави марсоход на повърхността на планетата Марс? Какво не вижда телескопът „Джеймс Уеб“ и защо не може да замести наблюдателните способности на Хъбъл? Какво се вижда на снимките на НАСА далеч във времето – 13 млрд. години назад? Какво ще разкрие за науката най-далечното изображение на Вселената?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.