Тъжната истина за Запада: Рецесията прави петролното ембарго срещу Русия работещо

Тъжната истина за Запада: Рецесията прави петролното ембарго срещу Русия работещо

Снимка: Bloomberg LP

Рецесията е факторът, която ще направи работещи санкциите срещу Русия в сектора на петролната индустрия, пише в анализ енергийният редактор на Ройтерс Джон Кемп. Разбира се, политиците в САЩ и ЕС няма да хвърлят нарочно икономиките си в рецесия, за да увеличат икономическия натиск срещу Москва. Но икономическите проблеми на Запад вече са все по-вероятни и това означава, че могат да бъдат очаквани още санкции срещу енергийния сектор на Русия през тази и 2023 година.

При рецесия Русия ще бъде ударена в две посоки – от ниските цени на петрола и ограничените количества, които ще бъдат покрити от алтернативните доставчици. По-евтините горива пък ще маскират цената на санкциите, плащана от потребители.

Още по темата

През 2021 година Русия е втора по обем на добива на петрол в световен мащаб с 536 млн. тона. Първи са САЩ със 711 млн. тона, а трети – Саудитска Арабия с 515 млн. тона. Добивът на руските компании се равнява на около 13% от световния.

Саудитска Арабия, държавите в Близкия изток и САЩ добиват близо до своя максимален капацитет и е трудно да се очаква съществено увеличение в краткосрочен период. И нито един от тези производители не изглежда готов да запълни недостига на пазара, причинен от липсата на руския петрол. Тоест при липсата на рецесия решаващи за пазара ще са количествата руски петрол, който в момента се продава в Азия и Близкия изток.

При икономическа криза, която да забави растежа, особено в САЩ, който е сред най-големите потребители на петрол в света, съществуващият капаците ще стигне и това ще позволи ограничаване на износа и приходите от петрол за Русия.

Според анализатора в момента санкциите срещу руския петролен сектор се отразява повече върху потребителите, отколкото върху икономиката на Русия. Това въобще не е изненада – историята показва, че петролното ембарго винаги повишава цените в краткосрочен период, дори и при наличие на алтернативни доставки.

Енергийният бойкот е работещ само и ако ограничава производствения капацитет – моментен и потенциален. Именно тогава енергийните източници от санкционираните страни се изместват от такива от страни без ограничения.

Подобни санкции не са изключение – още през 1642 година по време на гражданската война в Англия се забраняват доставките на въглища в Лондон.

https://www.investor.bg/