„Продължаваме промяната“ е увеличила подкрепата си, сочи ново проучване

„Продължаваме Промяната“ възстановява част от подкрепата си, като ГЕРБ остава първа политическа сила. Това показват данните от проучване на „Тренд“ по поръчка на вестник „24 часа“. Те бяха публикувани в понеделни.

Изследването е посветено на нагласите на българите спрямо основните институции и партии. То е реализирано в периода 5 – 12 юли т.г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1005 души на възраст над 18 години.

Резултатите от проучването показват промени в електоралните нагласи на българите през последните седмици. „Продължаваме Промяната“ е възстановила част от подкрепата си, като този месец 21,4% от гласуващите са казали, че биха дали гласа си за формацията на Петков и Василев. За сравнение през месец май подкрепата им е 17,5%.

След покачването на доверието партията остава на втора позиция след ГЕРБ, която би получила гласовете на 23,6% от участвалите в проучването. За ДПС биха гласували 10,7%, за БСП – 9,8%, за „Възраждане“ – 9,6% и за „Демократична България“ – 6,9% от запитаните.

Според проучването „Има такъв народ“ и формацията около Стефан Янев бележат спад. Подкрепата към новата формация „Български възход“ на Янев този месец е 5,7%, докато през май е била 7,6%.

Партията на Слави Трифонов остава на 3,8% – малко под прага за влизане в парламента. Това е трето проучване, което показва, че „Има такъв народ“ не би влязла в Народното събрание при предсрочни избори.

В сряда проучване на „Маркет линкс“ отбеляза 3,2% за ИТН, а на 6 юли партията е била подкрепена от 3,3% от участвалите в проучването на „Алфа рисърч“.

Изследването на „Маркет линкс“ от миналата седмица също показа преднина на ГЕРБ пред „Продължаваме промяната“(ПП), в този случай с 22,2% на 21,5%. На трето място БСП изпреварва ДПС.

Разликата между ГЕРБ и ПП в изследването на „Алфа рисърч“ от юни е малко над 1 процент – 21,7% спрямо 20,2%, като БСП отново изпреварва ДПС.

Оценката за работата на президента в новото проучване на „Тренд“ също бележи спад, като през май месец 50% са дали положителна оценка, през юни – 45%, а през юли са вече 43%. Общо 41% са тези, които този месец дават отрицателна оценка за работата на държавния глава.

Кабинетът на Кирил Петков завършва своя мандат с 22% положителна оценка за неговата работа и 70%, които го оценяват отрицателно. В последните три месеца не се отчита динамика в тези стойности.

Оценката за работата на парламента е в продължаваща тенденция на влошаване на стойностите, като през този месец положителните оценки са 14%, а отрицателните – 77%.

Проучването отчита и очакванията на участниците за икономическото положение в страната през следващата една година. Общо 45% очакват влошаване, а едва 15% – подобрение. Същото се отнася и до очакванията за жизнения стандарт.

От запитаните 37% са на мнение, че стандартът им ще се влоши в следващата една година, а 17% смятат, че ще се подобри. Подобни високи стойности и на двата индикатора са отчитани преди около две години – в началото на пандемията от коронавирус.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .