Частната фирма „Евролаб 2011“, която осъществяваше фитосанитарния контрол на граничния пункт „Капитан Андреево“, но в началото на юли беше изгонена от помещенията там с решение на директора на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проф. Христо Даскалов, успешно атакува заповедта му в съда.
Административният съд в София-град (АССГ) е отменил предварителното изпълнение на въпросната заповед, става ясно от негово определение от 14 юли, цитирано от правния сайт „Де факто“. Това означава, че фирмата може да продължи да ползва помещенията на граничния пункт до решаването на съдебния ѝ спор с държавата по същество.
Определението на АССГ обаче не е окончателно и подлежи на обжалване пред Върховния административен съд. Делото, разглеждано от съда, е образувано по жалба на „Евролаб 2011“, в която дружеството твърди, че незабавното му изгонване от „Капитан Андреево“ нe e в дъpжaвeн и oбщecтвeн интepec.
Частната фирма твърди, че с това свое действие държавата би ce лишилa oт зaплaщaния нaeм и би тpябвaлo дa плaти нaпpaвeнитe в пoмeщeниятa пoдoбpeния нa cтoйнocт нaд 2 млн. лв. Позицията на БАБХ по делото гласи, че е недопустимо „чacтният интepec нa eднo дpyжecтвo, a cъщo дopи и бългapcĸият интepec, дa имaт пpeвec нaд интepeca нa вcичĸи гpaждaни нa Eвpoпeйcĸия cъюз“.
„Евролаб 2011“ влезе във фокуса на общественото внимание в началото на април. Тогава стана ясно, че държавата доброволно ѝ е предоставила монопола върху изключително печеливша дейност на границата. През май правителството реши да прекъсне потока от пари към дружеството.
Според кабинета на Кирил Петков в оставка именно действията му по овладяване на контрола на трафика на „Капитан Андреево“ са една от основните причини, довели до свалянето на правителството.
Договорът за наем на помещения на територията на граничния пункт, прекратен от Даскалов, беше сключен на 31 декември 2021 г. Той даваше възможност на частната фирма да затвори цикъла на проверка на границата, като едновременно представлява, проверява и пропуска през границата фирмите, превозващи плодове и зеленчуци.
„Тази дейност генерира по 5 хил. лева на час“, каза за Свободна Европа депутатът Константин Бачийски („Продължаваме промяната“). Според председателя на парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията Михал Камбарев („Продължаваме промяната“) загубите за държавата от монопола на частната фирма са достигали 200 млн. лева годишно.
След като държавата си възстанови контрола над „Капитан Андреево“, БАБХ отчете над два пъти ръст на приходите за времето, в което извършват контрола. За периода от 20 май до 28 юни издадените фактури са в размер на над 3,6 млн. лв. За сравнение за същия период на миналата година те са 1,56 млн. лв.