10 800 граждани на трети страни са задържани през изминалата година в страната като броят им е трикратно по-голям в сравнение с пандемичната 2020.
„Отношенията с Турция не са както преди. По времето на Борисов отношенията с Турция бяха по-добри и натискът беше доста по-малък. Това играе роля, защото една граница се пази от двете страни. При нас виждате политическия хаос. Явно имаше отпускане. Службите си вършат работата донякъде. Тези неща не може да се случват без съдействието на корумпирани служители. Каналите работят с корумпирани служители“, коментира директорът на Центъра на близкоизточни изследвания д-р Мохд Абуаси в студиото на „България сутрин“.
По думите му България е транзитна територия и по-голямата част от бежанците предпочитат да не остават у нас. Гостът алармира, че заедно с мигрантите от Сирия може да дойдат около 50-60 хил. терористи, които са членове на „Ал Кайда“.
„Натискът се очакваше и се случи няколко месеца, след като талибаните превзеха целия Афганистан. Тогава десетки хиляди афганистанци тръгнаха по тежкия път през Иран и Турция. Военните операции на Турция срещу кюрдите в Сирия отново засилват мигрантските потоци към нас. Говорим за 10 000 човека, а те сигурно са в пъти повече. Отчитаме само заловените“, каза на свой ред бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев.
Той добави, че в момента, в който срещу заплащане може някоя камера да бъде завъртяна в друга посока, за да се пропуснат мигранти, това означава, че се застрашава целостта на европейската граница.
„Що се отнася до Турция, не трябва да разчитаме чужда държава да охранява нашите граници. Гърция изгради модерни съоръжения по границата си с Турция и успя да спре мигрантския натиск“, каза още бившият зам.-външен министър пред Bulgaria ON AIR.
Керемедчиев се съгласи, че е голяма опасността терористи да се представят като бежанци и да влязат у нас. По думите му има рязка промяна в самия вид на бежанските потоци. Сега са изцяло мъже, които са в разцвета на своите сили и могат да преминават през трудни терени.
Според д-р Абуаси бежанците вече са предимно мъже, защото рискът по пътя им е станал по-голям и оставят децата и жените вкъщи заради опасностите.
„По-млади хора и повече мъже – това крие опасност. Под 30-годишни са. Не казвам, че всички са терористи. Може 1% да са, но това представлява опасност. Приоритетът на Европа не е към миграцията. Засилването на охраната по границата трябва да започне с нов закон за по-строги мерки“, подчерта той.
Милен Керемедчиев добави, че войната в Украйна също подпомага тези мигрантски потоци да преминават през България.
„Европа от 2015 г. влиза от криза в криза. Държавите се оставят сами да се справят. Бежанците от Близкия изток не са чак толкова много, колкото бежанците, които идват от Африка към Европа. Този казус е много по-тежък“, обърна внимание той.