Над 1400 животновъдни обекти в област Кърджали и още хиляди в цялата страна са били финансирании с европейски средства без да са били регистрирани по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД). За това сочат доклади от независими одити на средствата от ЕС. През месец февруари 2020 г. Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) изменя наредба 44, която урежда нормативната база за развиване на животновъдство. С промените, регистрацията се превръща в неотменимо условие пред стопаните, желаещи да усвояват пари от Европа. Към днешна дата има хиляди стопани на животновъдни обекти, които не са регистрирани по въпросния текст от ЗВД или пък са регистрирани в нарушение, но въпреки това са усвоявали средства по обвързаната подкрепа.
Проблемът е много съществен, защото става дума за системни злоупотреби и административен произвол от страна на МЗХГ. От документите, с които BIRD.BG разполага, можем да изведем обоснованото предположение, че тогавашният земеделски министър Десислава Танева ясно е съзнавала размерите на кризата, която се разразява в нейния мандат.
В последните месеци на третия кабинет на Бойко Борисов, през септември 2020 г., екип от БАБХ се среща със земеделския министър Десислава Танева. До знанието на експертите е сведена информацията, че при няколко одита са установени плащания от ДФЗ по обвързана подкрепа на обекти, които не са регистрирани по чл. 137 от ЗВД, което е в нарушение на изискванията на схемата. През 2021г. по схеми за обвързана подкрепа, по които животновъдите се финансират, са предвидени над 120 млн. лв.. За 2020 г. в сектора е разпределена приблизително същата сума.
В различни докладни в БАБХ, които са достигнали до ДАНС и МВР, е описано, че правителството на ГЕРБ, в лицето на Танева, се е опитало да упражни натиск над службата, за да се замете проблема. През септември 2020 г. на „гостите“ от БАБХ е обяснено, че за да продължат плащанията към нерегистрираните обекти, в спешен порядък последните трябва да бъдат регистрирани по въпросния член от ЗВД. На БАБХ били дадени указания да изиска заявления за регистрация от страна на бенефициерите, да се извършват проверки и да се регистрират обектите, без значение дали те покриват изискванията. От ДФ „Земеделие“ бил подаден списък на обектите, които следва да бъдат регистрирани по реда на чл. 137 и е поставен срок на БАБХ до 25 септември същата година, в който да организира регистрацията и отразяването на информацията във ВетИС. В сигналите се излагат данни, че след срещата с Танева е организиран дирекционен съвет. Свидетели разказват, че задачата е представена от проф. д-р Паскал Желязков, който тогава е изпълнителен директор на БАБХ. По-голямата част от присъстващите служители на ОДБХ изразяват съмнение в законосъобразността и изпълнимостта на така поставената задача.
Впоследствие от дирекция „Здравеопазване и хуманно отношение към животните, и контрол на фуражите“ на БАБХ е изготвено писмо до областните дирекции на ведомството с указания. В тях се обяснява как процесът по регистрация да бъде извършен по законосъобразен ред. Според сигнала, същото писмо е било спряно след устни разпореждания на министър Десислава Танева.
Министър Танева притиска не за първи път
Като стана ясно, нарушенията се отнасят за схемите за обвързана подкрепа, които трябва да подпомагат реалните земеделски производители. През юни 2020 г., преди да се случат твърдените срещи между чиновниците от БАБХ и Десислава Танева, Биволъ разпространи видео, в което бившият министър заяви:
„Аз ви предлагам да се придържаме, че нямаме такива измами и всичко е наред, защото иначе и това (финансиране) ще ни спрат. В крайна сметка ние изпълнихме това, което бранша искаше. Но сега да се хвалим какви измамници сме? Утре нали ще кажат, значи не трябва да получавате тази помощ!“
Думите са на земеделския министър Десислава Танева. Те се отнасят точно за схемата за директно подпомагане „Обвързана подкрепа“. Тя прави признание, че схемата е силно компрометирана от множество констатирани измами. Думите ѝ са в отговор на въпросите, зададени от Георги Василев, който е организационен секретар на асоциацията „Български пипер“. Записът е от Консултативен съвет по овощарство и зеленчукопроизводство, проведен вероятно на 27 март тази година. На практика Танева казва на Василев и на всички участници в Консултативен съвет по овощарство и зеленчукопроизводство, че България е в тежки нарушения, които трябва да останат тайна за европейските ни партньори.
Екипът ни потърси за коментар бившия земеделски министър Танева. Тя отрече да е оказал натиск за регистрацията на животновъдни обекти в нарушение на закона. Изтъкна, че няма как да го е направила, защото не познавала комисиите, които са реализирали процедурата. Бившият министър от ГЕРБ свърза информацията за твърдян натиск от нейна страна с предстоящите парламентарни избори.
Регистрации без документи за собственост и без подпис на директора
Регистрацията на животновъдните обекти по чл. 137 от ЗВД напредва в по-голямата част от територията на страна, но три от Областните дирекции по безопасност на храните – Кърджали, Хасково и Стара Загора изостават с регистрацията на обектите и предоставянето на информацията. Те са изправени пред съществен проблем, тъй като голяма част от бенефициерите не са в състояние да представят документи за собственост или за право на ползване за имотите, в които се помещават обектите им. По места част от проверяващите комисии отказват да регистрират обекти, неотговарящи на ветеринарномедицинските изисквания, с което и отказват да извършат незаконосъобразни действия.
Следва посещение на тогавашния изпълнителен директор на БАБХ в ОДБХ – Кърджали. В рамките на съвсем кратки срокове всички обекти от списъците на ДФ „Земеделие“ в областта са регистрирани и данните са въведени в информационната система на БАБХ – ВетИС. Поради кратките срокове, паралелно с изготвянето на удостоверенията за регистрация на обектите по реда на чл. 137 от ЗВД, те са въвеждани във ВетИС, без същите да са подписани от директора.
Според експерти, до които се допитахме, регистрацията на животновъден обект е задължителна и включва заявление по образец с приложимите към него документи, като документ за собственост на имота върху който е разположен обекта, договор с ветеринар, платена такса, технология на отглежданите в обекта животни. Също така е необходима заповед за свикването на комисия, издадена от директора на съответното ОДБХ, която комисия да извърши проверка на място. В разследваните случаи, по информация от наши източници, проверки на място почти не са били правени. След проверката следва издаване на удостоверение или отказ. Тази последователност би следвало да се спази точно със сроковете посочени в ЗВД. В конкретния случай няма как срока, посочен в закона – 6 месеца, да бъде спазен при положение че заявлението е от 2020 г. Оттук следва и изводът, че не би трябвало да се извършва проверка по заявлението от 2020 г., защото по него би следвало да има извършена проверка, дори да е проформа. Вероятно следва процедурата да се „рестартира“, но очевидно това не се прави.
Прокуратурата претърсва и изземва документи
Действията обаче не остават незабелязани и правоохранителните органи са сезирани. Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура в Кърджали влиза на претърсване в местната ОДБХ на 16.11.2020 г. Иззети са досиетата за регистрация на ветеринарни обектите, като е образувано досъдебно производство под номер 37/2020 по описа на Окръжен следствен отдел. Естествено, досъдебното производство се води срещу неизвестен извършител. Следователите работят по хипотезата, че през 2020 г. длъжностно лице в ОДБХ – Кърджали е нарушило или не е изпълнило служебните си задължения, или е превишило властта или правата си, с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага, или да причини другиму вреда. Наблюдаващ прокурор по казуса е прокурор Росица Георгиева Георгиева, същата, която води досъдебното производство срещу Лютви Местан.
Когато потърсихме за коментар прокурор Георгиева, тя каза, че на този етап не иска да разговаря с медии, но по казуса не става въпрос за непозволена облага и ние нещо не сме разбрали. От разговора с обвинителя екипът ни остана с впечатлението, че разследването в Кърджали не се води нито за престъпления по служба, нито за непозволена облага, а още по-малко за злоупотреба с европейски средства. Така и не получихме информация точно по кой текст от НК е образувано досъдебното производство, макар че според сайта на прокуратурата то е за престъпления по служба.
Въпреки многобройните ни опити, не успяхме да се свържем с говорителя на Окръжна прокуратура Кърджали – Димитрина Делчева Ригова. По стечение на обстоятелствата, нейният съпруг Тодор Ригов е началник сектор „Охранителна полиция“ в ОД на МВР Кърджали и в това си качество е участвал в комисии за контрол на огнища на зарази заедно с представители на БАБХ. Ригов е член и на областен съвет по етническите и интеграционните въпроси в Кърджали.
След стартирането на разследването, през 2021 г. кипи бурна кореспонденция по казуса между ДФЗ, МЗХГ, БАБХ и ОДБХ-Кърджали. В края на м. юли 2021 г. от ДФЗ питат БАБХ кои от кандидатствалите бенефициери от Кърджали имат животновъдни обекти, регистрирани по чл. 137, и кои – не. След дълго съвещаване по темата БАБХ, която през цялото управление на ГЕРБ, а вероятно и преди това, се ползва с репутацията на тежко корумпирано ведомство, все-пак излиза с решение. Институцията заключва, че не може да предостави информация на ДФЗ за издадените удостоверения с приключила процедура, защото те са обект на проверка от страна на прокуратурата. За обектите с неприключена процедура по чл. 137 работната група в БАБХ дава становище, че те следва да се считат за нерегистрирани и за тях може да започне нова процедура за регистрация. На директора на ОДБХ-Кърджали са изпратени указания от изпълнителния директор на БАБХ да си поиска копия на иззетите досиета от прокуратурата в Кърджали. С постановление от 12.08.2021 г. Окръжната прокуратура предоставя копията на ОДБХ-Кърджали от иззетите 1184 документи, защото според държавното обвинение това не би попречило на разкриването на обективната истина по делото. ОДБХ-Кърджали информира БАБХ за получаването на копия от досиетата на 189 бр. обекти. От областната дирекция искат указания от БАБХ за по-нататъшното процедиране по регистрацията на всички 1476 животновъдни обекти.
Какво прави служебното правителство?
Според сигнала, който достигна до екипа на BIRD.BG, вместо да тръгне към разнищване на ситуацията и прецизиране на животновъдните обекти, които могат да получат регистрация по чл. 137 от ЗВД и онези, които трябва да отстранят документални или други пороци, служебния кабинет оказва натиск над БАБХ, подобен на онзи, който се твърди, че е бил оказван от Танева, за да бъдат вкарани във ВетИС колкото се може повече животновъдни обекти от „висящите“ в област Кърджали.
На дневен ред са въпросите защо назначения от Румен Радев кабинет се старае да вкара „в регулация“ тези обекти точно преди изборите и дали това има отношение към факта, че региона е наситен с електорат на ДПС? Действия, които повтарят тези на правителството на ГЕРБ. Също така не е ясно защо разследването на местната прокуратура не е прехвърлено към Европейската прокуратура при положение, че очевидно тя е компетентния орган да разследва евромилионите, усвоени в нарушение на закона.
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
Отговорът е: Финансира се от чекмедже, в което читателите оставят по нещо, ако им е харесало съдържанието.
Чекирайте се и Вие!
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Чекирай Редовно. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
БРРД Eднократно 2022 / BIRD One time 2022
БРРД Ежемесечно / BIRD Monthly
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Съдията Ванина Колева придоби популярност с решението си да oтмeни пpeдвapитeлнoто изпълнeниe нa зaпoвeдтa на Българската агенция за безопасност на храните, с която…
Прокуратурата е осъдена окончателно да плати 1 800 000 лв. /ЕДИН МИЛИОН И ОСЕМСТОТИН ХИЛЯДИ ЛЕВА/ на частна фирма. Рекордното обезщетение е постановено с необжалваемо…
Една снимка в профила на Бойко Борисов, от посещението му в Монтана, много ясно илюстрира какъв е електората, който ГЕРБ привлича и какви са неговите правосъдни…