Стотици микродронове отиват в Украйна като част от нов пакет военна помощ. Казват се Black Hornet, събират се в човешка длан и са почти безшумни. Какви способностите им и как могат да влияят на бойните действия?
Един такъв дрон се събира в човешка длан. Разработен е в Норвегия, но сега стотици от него пътуват към Украйна под формата на военна помощ.
Малкият дрон Black Hornet („Черен стършел“) е едно от най-новите попълнения в арсенала на Украйна, която от повече от пловин година се сражава с руските сили, нахлули на територията ѝ.
Какви способностите му и как могат да влияят на бойните действия?
Дроновете Black Hornet са част от пакет военна помощ от Великобритания и Норвегия. Той е в размер на 63 млн. долара и включва 850 от микродроновете.
Системите Black Hornet са разработени така, че да бъдат пренасяни от пехотинци. В тях е включен екран, който се държи в малка раница, както и допълнително отделение, в което са поставени два дрона и уред за управление, който наподобява джойстик. Дроновете могат да останат във въздуха за около 25 минути и почти толкова време е необходимо, за да бъдат презаредени.
Цялата система тежи 1.3 кг., а тежестта на един дрон е 33 грама. Системата разполага и с разновидност, която може да се монтира на автомобил.
Малките камeри, прикрепени към летящото тяло, могат да предават сигнал в обсег от два километра на резолюция 640 на 480 пиксела. Устройствата могат да се приближат до вражеските позиции, без да бъдат чути или видени. Според британското правителство Black Hornet ще позволи на украинските бойци да „защитават безопасно градските пространства“.
Устройствата могат да заснемат и предават снимки с резолюция от 1600 на 1200 пиксела. Те имат и устройства за термално заснемане, с които могат да разузнаят вражеските позиции през нощта.
Последните модели не пренасят никаква дигитална памет, като по този начин се отстранява рискът разузнавателна информация да попадне във вражески ръце. Няма публична информация колко точно струва едно устройство. Към 2013 г. един подобен дрон е струвал 94 хил. долара.
Безопасният размер на дрона означава, че полетите му не е нужно да бъдат координирани с въздушния трафик. Размерът му обаче носи и един голям недостатък. През 2013 г. британски войник, който използва 16-грамовата версия на устройството казва, че „един силен порив на вятъра може да разстрои Black Hornet“.
Твърди се, че новите по-тежки модели могат да устоят на порив на вятъра до 28 км в час, но продължителни силни ветрове могат сериозно да навредят на устойчивостта на дроновете.
По-големите дронове, които могат да се купят свободно, имат значително по-дълъг обхват на летежа, по-добра защита от вятър и могат да носят камери с по-висока резолюция.
Малкият обхват и ограничените способности на оптичните устройства може да не са от голяма полза в настоящия етап на войната, в който се наблюдават артилерийски обстрели от далечно разстояние. Те обаче могат да окажат сериозна помощ при тайните специални операции, както и при близкия бой в населени зони.