Снимка: архив, БГНЕС |
Празникът Въздвижение на светия Кръст, наричан Кръстовден, е един от четирите празника през годината, посветени на Христовия кръст: Кръстопоклонна неделя (третата от Великия пост), Велики петък, 1 август и 14 септември.
Християните почитат светия Кръст, защото той е бил, образно казано, жертвеникът, на който Иисус Христос се е принесъл в жертва за изкуплението на цялото човечество. Преди Неговото разпятие кръстът бил оръдие на позорна смърт, а след смъртта и възкресението на Спасителя той става символ на победата над смъртта и на надеждата за вечен живот с Бога.
С кръста се извършват всички богослужения и се дава Божия благодат на вярващите, затова той се носи на гърдите си и се пази като скъпо съкровище, дори да е направен от най-евтин материал. Защото духовната му стойност е неизмерима.
Днешният празник Въздвижение на светия Кръст е установен във връзка с три събития в живота на Христовата църква: чудесното явяване на светия Кръст на император Константин Велики, намирането на Христовия кръст на Голгота, връщането на Неговия кръст от персийски плен.
Първото събитие е от октомври 312 г. Константин потеглил на битка срещу съперника си Максенций и Бог му помогнал: императорът видял на небето сияещ кръст и над него надпис: „С това ще победиш!“. Наистина той удържал победа и постепенно се привързал към вярата в Христос. Преди него и майка му Елена станала християнка. След години света Елена отишла в Йерусалим и там посетила местата, където живял и пострадал Спасителят. Така бил намерен и самият Христов кръст, зарит в земята. Тогава Йерусалимският архиепископ Макарий издигнал високо кръста, за да може многобройният народ да го види и да му се поклони. Това станало в 326 г. и оттук води началото си и името си този празник.
На този ден се спазва строг пост.