Главният прокурор Иван Гешев съобщи, че ще се оттегли от поста, когато му свърши мандатът. На въпрос би ли си подал оставката като главен прокурор, ако това е начин да се състави правителство, той отговори: „Ако това е съдебна реформа и това е най-важното в държавата, за да се състави правителство – халал ви на тая реформа. Ако това е така, то е белег на политическа немощ. Според Гешев проблемът не е дали ще си тръгне, или не главният прокурор, а да „сложат прокурор, който да е зависим“.
По думите му българското законодателство не се е променило през последните 30 години, в съответствие с европейското. „Трябва да се насочим към решаването на причината, а не към последствията“, коментира още той, изтъквайки войната по пътищата, мигрантския натиск, телефонните измами и битовата престъпност. Според някои няма мигрантски натиск, но болниците в Бургас са пълни със загинали, които ловците намират в гората и не могат да бъдат освободени, защото нямат установена самоличност“, каза още Гешев.
Той изтъкна, че не обвинява министъра на вътрешните работи или колегите си от МВР, но за преодоляването на такива проблеми трябва „реална, а не измислена правна реформа“.
Според него са нужни експертни предложения като това на прокуратурата да се отнемат МПС на дрогирани и пияни шофьори. „Може би някои от тези, които починаха по пътищата, щяха да са живи. Това трябва да го направи българската държава, а не прокуратурата. Във „Факултета“ трябваше да бъдат българските полицаи, а не прокуратурата да успокоява хората. Някой трябва да направи нещо, след като тези, които трябва, не правят нищо“, коментира Гешев, цитиран от БТА.
Главният прокурор връчи в Кюстендил сертификати на магистрати, преминали обучение за разследване на престъпленията против дивата природа. Обучението на магистратите е част от дейностите по проект “Успешно преследване на престъпленията срещу дивата природа в Европа“ (SWIPE), съфинасиран от програма ЛАЙФ на Европейския съюз. Проектът се изпълнява на територията на 11 страни – България, Босна и Херцеговина, Испания, Италия, Румъния, Словакия, Сърбия, Хърватска, Украйна, Унгария и има за цел да допринесе за увеличаване на броя на успешно преследваните престъпления срещу дивата природа.