Добро утро!
Най-важното от деня и нощта:
- ГЕРБ не подкрепя кандидатура заради „Капитан Андреево“
- Гешев се срещна и с ДПС
- Историята на д-р Никола Гандиев
Бойко Борисов е готов лично да участва в преговори за съставяне на правителство. Досега лидерът на ГЕРБ разчиташе на „контактна група“, с която се срещнаха само депутатите от собствената му партия, както и тези от „Български възход“ и ДПС.
Решението на Борисов дойде, след като първо Кирил Петков от „Продължаваме промяната“ (ПП), а по-късно и Атанас Атанасов от „Демократична България“ (ДБ) го призоваха лично да участва в преговорите. Представителите на двете формации твърдят, че няма да подкрепят кабинет с мандат на ГЕРБ.
БСП също потвърди отказа си да преговаря за кабинет с ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. Социалистите са готови за ново управление заедно с ПП, въпреки че между двете партии възникна спор заради избора на Вежди Рашидов за председател на парламента.
В понеделник ще се състоят консултациите между президента Румен Радев и ПП. Това е едва втората среща на държавния глава, който твърди, че „не бърза“ с връчването на мандатите.
Вашето мнение е важно за нас
Участвайте в проучването, за да подобрим нашия сайт. Отнема само 5 минути.
„Капитан Андреево“ в парламентарните комисии
Депутатите все още не могат да сформират три парламентарни комисии, което блокира възможността да бъдат обсъждани и гласувани законопроекти.
За земеделската комисия за втори път не беше приета кандидатурата на Иван Христанов от ПП. Той беше ключова фигура в опита държавата да си върне контрола върху вноса на храни на ГКПП „Капитан Андреево“. От ГЕРБ отхвърлиха неговата кандидатурата, защото не им се нрави перспективата „пак да слушаме филмите за „Капитан Андреево“, сериозно спонсорирани по всички медии“.
За председател на спортната комисия беше отхвърлен Радостин Василев от ПП. Той каза, че това се е случило след обаждане от президентството и служебния министър на спорта Весела Лечева. Румен Радев определи твърденията на Василев като „евтини интриги“.
Гешев в парламента
След като се срещна с депутатите от „Български възход“ и ГЕРБ, в петък Иван Гешев се срещна и с народни представители от ДПС. По време на срещата в парламента главният прокурор каза, че е съгласен правомощията му да бъдат ограничени до чисто административни функции.
От ПП попитаха Гешев дали срещите му с парламентарните партии не означават, че той е истинският „контактьор“ между формациите, който преговаря за съставяне на мнозинство.
До преди няколко месеца главният прокурор търсеше всякакви начини, по който да избегне явяването си в парламента, като дори отправи питане към Конституционния съд по темата.
През уикенда Гешев даде интервю пред бТВ. В него той постави под съмнение варианта инициалите „ДП“, които се откриват в част от документите по делото КТБ, да са свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски.
„ДП може да означава всичко. Аз не мога да гадая кой е ДП“, каза Гешев.
Войната в Украйна
Русия замрази участието си в сделката за износ на зърно от Украйна. Повод за решението стана твърдението на Москва, че украинската армия е провела неуспешна атака с дронове срещу Черноморския ѝ флот в Севастопол. Украйна определи този претекст като фалшив.
Русия е приключила с „частичната мобилизация“, която започна в края на септември. Според военния министър Сергей Шойгу 82 000 души вече са в зоната на военните действия, а още 218 000 преминават през обучение в полигони. Володимир Зеленски се усъмни, че руската мобилизация е приключила.
Владимир Путин отрече, че страната му планира да използва ядрено оръжие срещу Украйна. По-рано той говореше, че Русия е готова да използва „всички възможни средства“ на фронта.
Москва е готова да намали обстрелите срещу енергийните обекти в Украйна, ако Киев признае за руски анексираните от Москва четири области – Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. Украинските власти постепенно възстановяват прекъснатото за милиони граждани електрозахранване, но извънредното спиране на тока може да продължи.
Руската армия е прекратила изтеглянето на цивилни от Херсон преди началото на битката за града. Киев твърди, че над 70 000 души са били „принудително депортирани“. На място са изпратени 1000 от наскоро мобилизарните руски войници, които трябва да се противопоставят на украинското контранастъпление.
Украинците в освободените от руска окупация градове продължават да живеят в страх и мизерия. Жителите на Лиман и Купянск се страхуват, че руските войници могат да се върнат. Не пропускайте това видео с историите им.
Изпратете “3 минути” на приятели, за да се абонират и те. Споделете на [email protected] какво още искате да видите в бюлетина.
Правосъдието в България
През 2015 г. 15-годишният Георги Игнатов издъхва посред бял ден на пейка в Борисовата градина. През 2017 г. полицията изненадващо арестува Йоан Матев. Преди дни той получи присъда от 6 години затвор на втора инстанция, след като по-рано беше оправдан от съда за убийството. Цялата история разказва Борис Митов.
Бившият ръководител на Комисията за финансов надзор (КФН) и Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев е оттеглил двата си иска срещу финансовия редактор на „Капитал“ Николай Стоянов. През 2020 г. Мавродиев беше отстранен от ръководния си пост в ББР след статия на Стоянов, в която се разказваше за отпуснат голям кредит за колекторска компания. Това се случи на фона на поредица от разкрития за кредити на ББР за фирми, свързани с Делян Пеевски, Румен Гайтански, Георги Гергов.
Режимът в Иран
ООН изрази „нарастваща загриженост“ по повод данните за над 250 смъртни случаи и десетки ранени по време протестите срещу властта в Иран. Те започнаха след смъртта в полицейския арест на Махса Амини. 22-годишната жена почина, след като беше арестувана за неправилно носене на хиджаб.
Ирански военни тайно са погребали тялото на журналиста от Радио Свободна Европа Реза Хагигатнеджад. Те не са предали тялото на родителите му, след като то е било транспортирано в Иран от Берлин, където Хагигатнеджад почина.
И няколко препоръки
Юрий, Сергей, Екатерина. Те са само част от секретна група на Кремъл, която от разстояние насочва ракетите по Украйна. Не пропускайте тази история, която е част от съвместно разследване на Bellingcat, Der Spiegel и руския The Insider.
България е изправена пред поредни трудни преговори за сформиране на кабинет. Политическата нестабилност в последните две години обаче не е ново явление за страната. Така звучи историята на д-р Никола Генадиев, оставил следа в българската политика, преди да бъде убит на 30 октомври 1923 г.
Тя печели признание с музиката си по непознати или забравени текстове на немски поети. Но войната в Украйна променя това. Сега Тамара Лукашева пише песни по творби на свои сънародници украинци. Тя е Човек на деня на Свободна Европа.
Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си „3 минути“ – преглед на най-важните новини.
Искрено ваш,
Николай Лавчиев