Изстрелът, довел до смъртта на граничния полицай, е произведен директно срещу него, по безспорен начин, през загражденията, от територията на Турция, потвърди на брифинг Даниел Цонков, началник на отдел „Криминалистика“ в Националната следствена служба.
Използвано е гладкоцевно оръжие, ловна пушка, не е автомат. При преминаването през телената ограда става въпрос за фрагменти от сачми, но с различна големина, експертизата ще каже какъв е видът и размерът на сачмите. Това е установил следствен експеримент, проведен на 13 ноември, на мястото на убийството, съобщи БНТ.
Граничният полицай е бил непосредствено до направения отвор в оградата, като след този изстрел са произведени още няколко изстрела към автомобила на „Гранична полиция“. Стрелците са се изтеглили навътре към територията на Република Турция.
Разстоянието от стрелеца до жертвата е било близко, проведен е оглед и от другата страна на телената ограда. Няма данни за навлизане от страна на стрелците на българска територия.
Все още не може да се потвърди с категоричност броят на произведените изстрели. По-скоро има директен изстрел срещу граничния полицай. От пострадалия граничен полицай няма произведени изстрели, а от военнослужещия от Министерството на отбраната по посока на стрелеца или стрелците.
Според следствения експеримент стрелбата не е от близко разстояние. Автомобилът на „Гранична полиция“ е подминал отвора, но граничният полицай го забелязва, връща се, слиза от автомобила, доближава се до направения отвор в оградата и тогава е произведен изстрелът към него. Не е ясно какво е провокирало стрелбата. Назначени са множество експертизи.
В района на 242-ра пирамида до село Голям Дервент, където беше убит граничният полицай Петър Бъчваров, български и турски следователи направиха следствен експеримент. Възстановяването на събитията имаше за цел да потвърди мястото на произведена стрелба.
Използвана е съвременна криминалистична техника и технически средства. Целта беше да се установят мястото откъдето са произведени изстрелите и тяхното направление.