Въглищните централи няма да бъдат закрити, не било в ПВУ

Въглищните централи няма да бъдат закрити, не било в ПВУ

Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ) не предвижда затваряне на въглищните централи, обяви  съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков след среща със Селин Гауер, генерален директор на Работната група за възстановяване и устойчивост на Европейската комисия.

Петков припомни, че намаляването на въглеродните емисии с 40 процента е започнато от тях с подписването от страна на ГЕРБ на Целите на ЕС за намаляване на въглеродните емисии.

Още по темата

4 ное 2022 17:00

85

13 сеп 2022 11:32

23

15 авг 2022 20:41

23

„Не трябва да се учудват, нито да забравят, че те бяха хората, които подписаха тези цели“, коментира Петков, цитиран от БТА. Той посочи, че според представителя на ЕК – Селин Гауер, 40 процентното намаляване на въглеродните емисии е възможно, без да е нужно да се затварят централите – чрез сезонно балансиране.
Кирил Петков обясни, че това означава лятото, когато има повече слънце, възобновяемите мощности да работят на пълни обороти, а централите – на по-ниски, а зимата, есента и пролетта, когато имаме нужда най-много от енергия, всички централи да работят на пълни обороти, разясни той.

Тази „опорка“ и „политическа дъвка“ на ГЕРБ-СДС и „Възраждане“ беше разбита, коментира съпредседателят на ПП.

България не е поемала ангажимент за затваряне на въглищните централи. Това е разписано в ПВУ и не се очаква от нас да затваряме въглищните централи, допълни колегата му Радослав Рибарски.

След срещата Даниел Лорер заяви, че ПВУ е работещ, иновативен и е истинска първа стъпка за промяна в България.  Планът с размер над 11 млрд. лв. или 10 процента от нашата икономика ще помогне на страната ни най-после да се модернизира, каза той. Планът, който разработихме, гарантира енергийна независимост за България. Предвижда реформи в областта на върховенството на закона, борбата с корупцията и провеждането на прозрачни обществени поръчки, мерки, без които този план нямаше да бъде одобрен, посочи Лорер.

Той припомни, че за по-малко от три месеца са били изпълнени условията по първото плащане, а в последния работен ден на кабинета „Петков“ – 1-ви август, България е подписала споразумение за оперативни договорености с ЕК. Това даде възможност плащането от 2,6 млрд. да бъде поискано навреме, каза Лорер.
Промените, заложени в ПВУ, по отношение на правовата държава и борбата с корупцията са неразделна част от него.

Плащанията към България ще бъдат в сериозна опасност, ако България не приеме тези мерки, заяви Даниел Лорер. Той визира промените, свързани с Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество, механизмите за контрол на главния прокурор. Всички тези механизми са неразделна част от плана. Без тях плащания по плана няма да има, добави той.

https://www.dnes.bg/