Научно-техническият прогрес – младежко дело

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 145, 1980 г.
ДЕЛО ТВОРЧЕСКО – ДЕЛО МЛАДЕЖКО
Общинската комсомолска организация в Стара Загора е наградена с „Орден на труда” – златен, за достойно представяне в Х преглед на техническото и научно творчество на младежта.
Конкретен повод за наградата бяха резултатите на клубовете за ТНТМ в общината, представили достойно старозагорските комсомолци в Х юбилеен преглед за младежко техническо и научно творчество.
В прегледа бяха отличени със златна значка осем разработки на клубове от общината. Положителното е, че са наградени работи на клубове, представящи различни слоеве на младежта. Четири значки за трудова младеж – две на Института по машини за хранителната и вкусовата промишленост, една на клуба за ТНТМ в Стопанския химически комбинат и една на КИП „Гражданстройпроект”. Три златни значки са присъдени на разработки на средношколска младеж, от които две по направлението „Направи си сам”.
Една златна значка е присъдена на разработката на Теодора Георгиева, студентка от ВИЗВМ. Нейната работа е намерила много добър прием на преглед по сродни проблеми в чужбина.
Присъдени бяха и други награди на разработки на старозагорски клубове, представляващи принос за техническото и научно творчество.
В общинската комсомолска организация функционират 75 клуба за ТНТМ с над 1700 активни участници, като 37 от клубовете са клубове на трудова младеж.
От началото на 1979 година са разработени 158 теми с различен икономически ефект, 106 от тях са внедрени в отрасли на народното стопанство с общ икономически ефект пет милиона лева.
За задачите, които поставя ХІ преглед на техническото и научно творчество на младежта, и работата, която се извършва при тях, споделят:
Инж. Васил ГУНЕВ, председател на клуба за ТНТМ в Института по машини за хранителната и вкусовата промишленост:
– Клубът ни съществува от откриването на института и досега работи най-активно. Специално на Х преглед бяха наградени разработките „Тунелен пастьоризатор” с ръководител инж. Тодор Петров и икономически ефект 253 хиляди лева. „Машина за палетизиране и депалетизиране на каси” – двуколонна с ръководител инж. Юри Захариев. Разработката е с икономически ефект милион и двеста хиляди лева и е отличена с държавна оценка за качество „К”.
Икономически ефект от 235 хиляди лева има разработката ни от ІХ преглед на ТНТМ „Линия за опаковане с термосвиваемо фолио”.
В ХІ преглед участвуваме с „Вакуум изпарителна инсталация за доматено пюре”, която ще бъде монтирана в ГДР. Очакваме икономически ефект 740 хиляди лева. Ръководител на групата е инж. Венелин Петров.
Завършена е разработката на „Пълначен блок” за течности с ръководител Браян Браянов – с 385 хиляди лева икономически ефект.
Нов етап в нашата работа е разработката на програмно безконтактно управление на машини. Ръководител на групата съм аз. Икономическият ефект не е уточнен още. Но следва да се отбележи, че това е една от първите стъпки в процеса на електронизация на хранително-вкусовата промишленост.
Колективът на нашия клуб е от 75 души комсомолци, или общо 100 души с научните сътрудници, които активно участвуват в разработките. Работим върху седем теми за прегледа, но смятаме допълнително да включим и други. Например „Едноколонен палетизатор-депалетизатор”, където ще приложим и електронно табло за управление.
Трябва да се отбележи, че всички наградени на Х преглед разработки са внедрени и че ние вземаме дейно участие във внедряването на нашите работи в производството, като оказваме нужната помощ на място.
Слави МИХАЙЛОВ, секретар на комбинатския комитет на ДКМС в НПКР „Берое”: – При нас темите се разработват в извън работно време и са подчинени на нуждите на производството на комбината, нещо, което определя спецификата на работата на нашия клуб. Разработките подпомагат решаването на определени технически проблеми. Например: „Стенд за тестове на пружини” или разработване на дълбокопробивна машина – над 700 мм дълбочина.
Клубът за ТНТМ работи по създаването на база за обучение и квалификация на работници и специалисти. Сега изработваме филм за анализиране на монтажни операции; еталонен кабинет за шлосери.
Предвиждаме в бъдеще дейността на клуба да се разшири със съвместни разработки с колективи извън комбината. Целта е да се включат клубовете на тези предприятия в разрешаването на въпроси от взаимен интерес. Така силите се обединяват. Ето вече влязохме в контакт с Комбината за радиотехническа апаратура във Велико Търново.
Основното стратегическо направление в работата на клуба е роботизацията на работните процеси, отменянето на тежкия и непроизводителен физически труд.
В решаването на научно-техническите проблеми в комбината и Института по роботика е заема цялата младеж. За нея техническото и научно творчество е неотменим въпрос. Доказателство, че научно-техническият прогрес при нас е станал наистина младежко дело, е поетото шефство над цялостното производство на изделието „Портален манипулатор”, което изпълняваме с оценка „К”. Или комсомолското шефство над качеството. Нямаме нито една рекламация до този момент.
За достойното представяне на общинската комсомолска организация на Х преглед на ТНТМ дадоха своя съществен принос и клубовете за техническо и научно творчество на младежта при ж.п.възел-Стара Загора, ЗЧО „Прогрес”, КИ „Сърп и чук”, СХК, Строително-монтажния комбинат, СД „Търговия и обществено хранене”, ТК „Слънце”. Със своя труд те допринасят и през годините на ХІ преглед да се въплъти на дело девизът, издигнат от комсомолците от НПКР „Берое” – „Научно-техническият прогрес – младежко дело”.