Ако парламентът не приеме антикорупционният и законът за отговорността на главния прокурор, България може да не влезе в Шенген. Това послание отправи към парламента президентът Румен Радев.
Първият законопроект предвижда реформа на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ). Той беше приет на първо четене в пленарната зала. Другият ключов законопроект е за механизъм за отчетност и контрол на главния прокурор, включително и за разследване на евентуални престъпления, извършени от него. Той предвижда промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ), които бяха одобрени от Комитета на министрите на Съвета на Европа.
Парламентът явно се дави все повече в скандали, в предизборно говорене, а има важна работа за вършене, каза Радев след Богоявленски водосвет на бойните знамена пред Паметника на Незнайния войн в София.
Парламентът обяви, че проектозаконите по Плана за възстановяване и устойчивост са приоритет, но те не се движат с необходимата скорост, някои изобщо не са потеглили, каза президентът. Той добави, че в парламента непрекъснато се говори, че Шенген също е приоритет, но двата важни закона за Шенген – антикорупционният и законът за отговорността на главния прокурор – също не се движат. „Ако този парламент не ги приеме, ние няма да можем да се възползваме пълноценно от постигнатото на дипломатическия терен и на най-високо политическо равнище“, каза Радев.
Според Радев, че за първи път от 11 години България е получил ясна подкрепа и дата за Шенген – най-късно октомври 2023 г. Но, за да се възползваме пълноценно, е критично важно тези два закона да бъдат приети в българския парламент, каза още Радев.
В петък парламентът отхвърли декларацията на „Продължаваме Промяната“ (ПП) за определяне на национални приоритети, която трябваше да стане основа за кабинет с мандат на ПП. Мандатът на ПП ще бъде върнат в петък и се очаква Радев да даде трети мандат, като за това няма срок. Очакванията в парламента са да има избори в края на март или първият уикенд на април, което означва, че това Народно събрание може да бъде разпуснато още в края на този месец.
България получи отказ за членство в Шенген през декември. Австрия каза „не“ на София и Букурещ заради пропускането на мигранти, Нидерландия вижда един нерешен проблем – борбата с корупцията.
Австрия искат гаранции, че мигрантският поток към страната им ще бъде ограничен, а нидерландците все още виждат големия проблем в борбата с корупцията в България.
Затова и правителството на Марк Рюте иска да види напредък на София по темата в поне още един доклад на Европейската комисия (ЕК) по Механизма за сътрудничество и проверка, който обаче Брюксел е оставил на пауза от края на 2019 г.