Австрия ще се застъпи пред Брюксел за това Европейската комисия (ЕК) да подпомогне България с 2 млрд. евро, с които София да засили контрола по границата с Турция. Това каза австрийският канцлер Карл Нехамер по време на официално посещение в България.
Ден преди посещението си той потвърди позицията си в подкрепа на ветото върху присъединяването към Шенгенското пространство, което Австрия и Нидерландия наложиха на България на 8 декември.
В понеделник Нехамер и българският президент Румен Радев посетиха с военен хеликоптер „Кугър“ границата на България с Турция край Елхово.
„Защитата на българо-турската граница е защита и на границата на Австрия“, каза Нехамер като имаше предвид парите, които Европейската комисия може да отпусне на България.
„Тези средства ще бъдат използвани за закупуване на допълнителна, по-усъвършенствана техника за наблюдение и контрол на границата, за дронове, за високопроходими превозни средства, за техника за нощно виждане, за инфраструктура“, добави той.
По отношение на позицията си срещу влизането на България в Шенген Нехамер повтори твърденията си, че има проблеми по вътрешни граници между шенгенски държави, които трябва да бъдат разрешени, преди да бъдат допуснати България и Румъния.
„Докато шенгенското пространство не функционира и например Германия извършва контрол по границите с други държави от Шенген, каквато е Австрия, както правят това и много други европейски страни, не можем да разширяваме това пространство“, каза той. Радев отхвърли този аргумент, като каза, че България охранява границата си „по-добре, отколкото редица шенгенски държави“.
Радев и Нехамер се срещат за втори път тази година, след като българският президент посети Австрия в новогодишната нощ.
През декември Съветът на Европейския съюз (ЕС) по правосъдие и вътрешни работи отхвърли присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство и допусна Хърватия. Малко след това президентът на Австрия Александър ван дер Белен каза, че съжалява за решението на правителството си да блокира присъединяването на Румъния и България.
България и Румъния чакат за членство от 11 години, като ЕК вече няколко пъти каза, че изпълняват критериите и са готови да се присъединят към пространството. Европейският парламент призова страните да бъдат приети в зоната без повече забавяне.
България, Румъния, Хърватия, Ирландия и Кипър са единствените страни от ЕС, които не са част от безвизовото пространство, докато държави, които са извън ЕС – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн, са негови членове.
В Шенгенско пространство, което обединява 26 страни, до голяма степен няма гранични проверки и това позволява на хората да пътуват, работят и живеят в друга държава без визи или разрешителни.