Инсинератор за горене на отпадъци в София няма да има, засега

Инсинератор за горене на отпадъци в София няма да има, засега

Инсинератор за изгаряне на RDF-отпадъци (раздробени различни видове отпадъци) в София няма да има засега. Обществената поръчка за изграждането му е прекратена от възложителя „Топлофикация София“, съобщи на пресконференция кметът на София Йорданка Фандъкова.

Заради обжалване на процедурата за изпълнител на РДФ-инсталацията, тя няма да се реализира с парите от оперативната програма „Околна среда“, а ще се търси финансиране от други европейски програми, каза Фандъкова.

Обществената поръчка на стойност 292 млн.лева без ДДС беше спечелена от консорциума „RDF Файърд пауър плант София 2021“, в който влизат българската фирма „Микс констракшън“, три китайски и една турска. Изборът беше обжалван от втория в класирането – „Джи Си Ар“ на Богомил Манчев, експерт по ядрена енергетика, припомня „Дневник„.

Върховният административен съд реши, че класираният на първо място консорциум не отговаря на изискванията на търга и посочи втория като най-подходящ. Така фирмата на Манчев остана единствена, което е определено от съда като липса на конкуренция.

Проектът за инсинератор се финансира по оперативната програма „Околна среда“ и трябваше да бъде завършен до края на 2023 г. Заради обжалването на няколко инстанции обаче обществената поръчка беше забавена с 2 години и „Топлофикация София“ е преценила, че срокът е непосилен за изпълнението й и я е прекратила.

Проектът за инсинератора предвиждаше той да се изгради в ТЕЦ „София“, който е на 2 км от центъра на града. Експерти еколози предупредиха, че това е опасно за здравето на хората. Срещу проекта протестираха природозащитници, а през 2020 г. групата на „Демократична България“(ДБ) в Столичния общински съвет внесе предложение за местен референдум дали да се строи инсинераторът. С гласовете на ГЕРБ обаче предложението беше отхвърлено.

В съобщение до медиите в четвъртък ДБ припомня, че отдавна е предупредила, че строителството на завод за изгаряне на отпадъци в центъра на София е „вреден и ненужен проект“.

В момента битовите отпадъци на столицата се преработват в специализиран завод в село Яна, където се изсушават и превръщат в RDF-гориво. То трябваше да се изгаря в инсталация в ТЕЦ-София и с добитата енергия да се отопляват 70 хиляди домакинства. Занапред това гориво ще се превозва до пещите на „Девня цимент“, каза Фандъкова.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036