Лющеща се кожа през пролетта – каква е причината?

Никой не обича да се гледа в огледалото и да вижда олющена кожа. Понякога може да предвидите кога ви предстои подобно събитие – хладно време, нова рутина с ретинол или прекалено сух тен са основните виновници – но в други случаи сте хванати напълно неподготвени и не разбирате причината зад сухотата. В края на краищата средностатистическият човек губи над сто килограма кожа през живота си, което е напълно нормано, макар и грубо звучащо. 

Почти всяко едно състояние на кожата, което причинява възпаление, ще доведе до лющене. Ако някога имате реакция или обрив, нормално е кожата да се превърне в шкурка в продължение на тридесет дни, тъй като защитната й бариера отнема цял месец, за да се възстанови. 

Въпреки че е лесно да изпаднете в паника и да се заредите с прекалено много овлажнител следващия път, когато се попаднете в подобна ситуация, първо опитайте да определите какво причинява пилигна, защото най-ефектнивят курс за лечение зависи от това. Понякога най-добрият план за решаване на проблема се отнася до проста промяна в начина на живот, докато друг път може да се изправяте пред по-сериозно медицинско или дерматологично състояние, което изисква участието на лекар. 

Ето няколко причини за беленето и лющенето: 

1. Слънчево изгаряне

Ако някога ви се е случвало да изглеждате като омар след дълъг ден навън, знайте, че лющенето и беленето на кожата със сигурност ще се появи. Това се дължи на възстановителния механизъм на тялото ви, който е предназначен да отдели мъртвите клетки, които са били изгорени, за да се подмлади горния слой на епидермиса. 

Преди обаче да посегнете към бутилката с алое вера, имайте предвид, че то може да предизвика алергична реакция. Ето защо лекарите препоръчват да лекувате слънчевото изгаряне с продукт на базата на каламин. Това е чудесен начин да изключите възпалителния отговор, който причинява прекалена чувствителност, а също така има много органично извлечени глицериди, които ускоряват възстановяването на кожната бариера след ексфолиране.

2. Сухота

Имате суха кожа? Не сте сами. Независимо дали се дълби на естествената склонност на тялото към сухота, лишени сте от естествените си мазнини, изложени сте на студено и сухо време или живеете в среда с ниска влажност, има няколко неща, които може да направите. 

Първото е да се уверите, че вашият режим за красота включва редовно ексфолиране и овлажняване. 

Освен че ви осигурява по-ярка кожа, редовното ексфолиране също се бори с люспите. Физическите ексфолианти могат да помогнат за освобождаването на кожата от мъртвите клетки, които могат да причинят люспи и да блокират проникването на влагата. Химическите ексфолианти, като алфа или бета хидрокси киселини, спомагат за насърчаване на клетъчния обмен и намаляване на пилинга. Ограничете ексфолирането до един-два пъти седмично, тъй като прекаляването може да увеличи раздразнението. И каквото и да правите, не откъсвайте люспи с пръсти или пинсети. Това причинява пукнатини в кожата, които се превръщат в отворени врати за инфекция. 

Алергия към грим – как да я познаете?

 

 

Грижа за кожата – 7 алтернативи на ретинол

Красива и бляскава кожа – ключът е правилното ексфолиране

След като ексфолирате, всичко е въпрос на хидратация. След като премахнете най-горния слой мъртви кожни клетки, нанесете овлажнител, за да създадете бариера между новата и крехка кожа и елементите на околната среда. Използвайте продукт, богат на серамиди – мазнини, които помагат на кожата да образува защитна бариера и спомагат за задържането на влагата. Вазелинът и кокосовото масло също са добри варианти за лечение на лющеща се кожа. Омекотяващите свойства на кокосовото масло помагат за запълване на пространствата между клетките на кожата, създавайки гладка повърхност, докато вазелинът създава защитен слой върху кожата, за да помогне за улавянето на влагата и заздравяването на сухата кожа. 

Ако кожата ви е много суха, сложете в чантата си хидратиращ спрей за лице с размер за пътуване, за да пръскате през целия ден.

https://www.dnes.bg/