Изборите отново показаха ясната посока на мнозинството български граждани. Първата и втората политическа партия имат ясно разписани в програмата си, че възможно най-скоро България трябва да стане член на еврозона. Смятам, че голяма част от другите партии също са позитивно настроени към това. Това заяви в интервю пред БГНЕС Атанас Пеканов, служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства.
Пеканов отбеляза, че има една партия, която е против влизането на страната в еврозоната. „Те са в правото си. Всички граждани са в правото си да имат мнение по този въпрос“, подчерта той.
По отношение на това какви са последните прогнози за присъединяване на страната ни към еврозоната, Пеканов увери, че продължават да работят в тази посока. Той напомни, че трябва да се покрие един основен критерии, а именно инфлацията да падне. „Това ще се случи следващите месеци. Трябва да бъдат приети някои закони, за да отговаря и нашата законова рамка на тази в еврозоната. Когато това се случи, България ще покрие критериите и страната трябва да стане член. Според мен през 2025 г. България може да бъде член на еврозоната.“, отбеляза служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства
Пеканов коментира и прогнозата на Министерство на финансите за забавяне на икономическия растеж на страната. „Това е временно явление за тази година. Знаете, че прогнозата за растеж за следващата година е за по-висок от тази година. Тази година това ще бъде на база и на затягането на паричната политика и вероятно и на фискалната политика в цялата Еврозона“, категоричен е той.
Служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства разкри и дали има риск България да загуби пари по ПВУ ако политическата криза у нас остане неразрешена. „Насъбират се рискове заради забавянията. За момента няма директен риск, но за да получим следващата сума, която е 724 млн. евро трябва да гласуваме всички закони. Служебният кабинет ги разработи – те са 12 закона, които парламента трябва да приеме. Ще апелирам от първия ден депутатите да гледат и това, а не само коалиционните преговори“, подчерта Пеканов.
Той напомни, че преди няколко дни посрещнахме генералния секретар на ОИСР, които представи доклад за икономиката на страната ни. Пеканов отбеляза, че в доклада се посочват няколко неща, които трябва да се случат, а именно „стабилни публични финанси, оптимизация на някой от разходите, нуждата от съдебна реформа и др.“
„Най-важното е първите 12 закона по ПВУ, които са разработени да бъдат приети, с най-голямо внимание със сигурност се гледа този за главния прокурор“, каза още Атанас Пеканов.