„Впечатляващ обрат“. Новият посланик на САЩ поздрави София за откъсването от газовата зависимост от Русия

"Впечатляващ обрат". Новият посланик на САЩ поздрави София за откъсването от газовата зависимост от Русия

Ако България продължи да работи в посока разнообразяване на доставчиците на природен газ, скоро „може да договаря нула молекули“ газ от Русия. Това заяви новоназначеният посланик на САЩ в България Кенет Мертен по време на бизнес-закуска с членовете на Американската търговска камара в страната в четвъртък.

Мертен наскоро замени Херо Мустафа начело на американската дипломатическа мисия в София. Той връчи акредитивните си писма на президента Румен Радев на 7 април, а бизнес-закуската в четвъртък беше първата му публична проява в българската столица.

Мертен определи България като „стратегически партньор и съюзник на САЩ“ по въпроси от глобално значение като сигурността и енергийната диверсификация.

Високо оценявам топлото посрещане в България.

„Високо оценявам топлото посрещане в България. За последно бях посланик на Балканите в Хърватия през 2012-2015 г. и оттогава значимостта на региона се увеличава съществено, не само заради източния фланг на НАТО, но и защото се увеличиха икономическите основи за сътрудничество със САЩ“, добави дипломатът.

Мертен обърна внимание на „бързото адаптиране на страната от съществените сътресения на енергийния пазар заради руската инвазия в Украйна и обвързването на газовите достави с военните интереси на Русия“.

„Това е впечатляващ обрат, постигнат за кратко време“, обобщи новият американски посланик, припомняйки, че наскоро България получи доставки на втечнен газ от САЩ през Турция.

След руската инвазия в Украйна, започнала на 24 февруари 2022 г., и последвалите западни икономически санкции срещу Москва, „Газпром“ едностранно прекъсна доставките на газ към България в нарушения на договора, който изтичаше през декември същата година. Това беше определено като „грубо нарушение“ и „шантаж“ от бившия премиер Кирил Петков.

Прекъсването стана факт, след като руският президент Владимир Путин подписа указ за нови условия за продажбата на газ. Според тях чуждестранните купувачи трябваше да плащат в рубли по специална схема и по сметки в руски банки, но България и други страни от Европейския съюз (ЕС) отказаха да се съобразят.

Еврозоната и съдебната реформа

Кенет Мертен посочи като предизвикателство пред страната предстоящото ѝ влизане в Еврозоната, след като служебното правителство на Гълъб Донев, назначено от президента Радев, отложи през февруари приемането на еврото от 1 януари 2024 г.

По думите му това е важно за чуждите инвеститори и за България, защото ще доведе до „пълното интегриране“ на страната в ЕС.

Приемането на еврото ще направи лесна съпоставимостта на цените и ще е полезно за потребителите.

„Приемането на еврото ще направи лесна съпоставимостта на цените и ще е полезно за потребителите, ще паднат лихвените проценти и ще е по-лесно за бизнеса да работи в еврозоната и с целия свят. Това ще направи пазарите ефективни“, каза Мертен, цитиран от БТА.

По време на речта си пред Американската търговска камара той обърна внимание и на значимостта на съдебната реформа. Мертен подчерта, че представителите на бизнеса се нуждаят от „ясни закони и бързо и справедливо правосъдие“, за да инвестират.

„Разбирам, че камарата е в челните редици в подкрепата за реформата за върховенството на закона. Поздравявам ви за тази визия и целта е създаването на по-привлекателна среда за чуждестранните инвеститори“, добави американският посланик.

Установяването на върховенството на закона в България беше посочено като основен приоритет за американския бизнес и от президента на Американската търговска камара Оливие Маркет.

„Преките чуждестранни инвестиции в България трябва да бъдат увеличени. Ние работим за подобряване на инвестиционния климат тук и едно от нещата, които трябва да гарантираме, е установяване на върховенството на закона, а вашият предшественик [Херо Мустафа] работеше много активно в тази посока“, обърна се той към Мертен.

Президентът на камарата подчерта, че сред основните цели на нейните членове е да подпомагат борбата с корупцията в България като средство за подобряване на бизнес климата в страната.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036