Важно е да имаме бюджет и то възможно по-рано, защото минаха 5 месеца от бюджетната година. Така в шеги и закачки между депутатите ще мине още месец и половина. Всички теории за голям бюджетен дефицит, намаляване на бюджетния дефицит – всички мерки, които се обсъждат, ще станат излишни. Това заяви ректорът Емеритус на ВУЗФ. доц. Григорий Вазов в студиото на „Денят ON AIR“.
Съществува реален риск да няма пари за социални разходи, ако не се гласува в срок бюджетът за 2023 г., обясни доц. Вазов.
„Работим по бюджет, който е за 2022 г. Този бюджет е направен с цел различни видове форми на пестене. Продължава да има парична маса, която помпи инфлацията. Всички теории за фалиране, както случая за вноса от Украйна, са в резултат на поведението на българския производител и търговец. Финансово са зле, но в бизнеса всеки рискува“, на мнение е ректорът на ВУЗФ.
Гостът изрази категорично мнение, че до края на година няма да стигнем до 3% дефицит.
„6 месеца от бюджетната година е минала. Тези действия можеха да бъдат проектирани и приети в началото на годината, за да има ефект от тях. При всички случаи данъчната ставка на ДДС трябва да бъде изравнена за всички. Стига компромиси. Трябва да бъдат премахнати и енергийните помощи“, каза доц. Вазов пред Bulgaria ON AIR.
Той коментира и решението на състава на проектокабинета на „Продължаваме промяната – Демократична България“, както и номинацията на Асен Василев за министър на финансите.
„Асен Василев е привърженик на по-свободна, по-либерална финансова политика, за по-големи дефицити. Ако продължим до края на годината – сме на ръба да прескочим сериозни финансови линии за развитието на държавата. Инфлацията е полезна от икономическа гледна точка. Големият проблем в новото гласуване на бюджета е дали ще бъдат овладени процесите за харесване на пред избирателите“, коментира експертът.
Гледайте целия разговор във видеото.