Снимка: БГНЕС |
Вероятността за навлизане на потенциално замърсяване до 26 юни в румънската акватория на Черно море е минимална, показва актуализираната прогноза, изработена от експертите във Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“. Това съобщиха от пресцентъра на учебното заведение.
Екип на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, ръководен от капитан I ранг проф. Мирослав Цветков, от 8 юни започна извършването на анализи и изготвяне на прогнози за разпространение на вероятно замърсяване след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“ в Украйна, съобщиха преди дни от училището.
Специалистите от морското училище анализират постъпващите данни от системите „Сантинел 1“, „Сантинел 2“ и морската услуга на програма „Коперник“. Резултатите от анализите на морските течения в северозападната част на Черно море се изпращат в Министерството на околната среда и водите и до други ангажирани институции.
Актуализираната прогноза, направена от експертите на ВВМУ, е благоприятна. От учебното заведение посочват, че във вероятния район на замърсяването през следващите дни се очаква смяна на посоката на морските течения в повърхностния слой.
„Освен това река Дунав, поради интензивните валежи, повишава силно оттока си и влияе съществено върху движението на плаващи върху морската повърхност обекти в акваторията на своята делта. Направените симулации показват, че се образува своебразен „бариер“, разположен по линията с начало – акваторията на делтата на р. Дунав и морето“, информират още от ВВМУ.
Както е известно, от 15 юни на сайта на Министерството на туризма има специална секция, в която може да се следи актуалната информация за чистотата и температурата на морската вода по българските плажове.