Украйна преговаря със Запада за оръжейно производство. Пет държави купуват заедно системи „Мистрал“.

Украйна преговаря със Запада за оръжейно производство. Пет държави купуват заедно системи "Мистрал".

Киев преговаря със западни производители за откриване на тяхно оръжейно производството в Украйна, включително на дронове, съобщи украинският зам.-министър за стратегическите индустрии Сергей Бойев пред Ройтерс.

Той каза, че се водят разговори с , зам.-министър с Германия, Италия, Франция и страни от Източна Европа. В същото време Франция, Белгия, Естония, Унгария и Кипър се договориха за съвместна покупка на ракетни системи „Мистрал“.

„Водим много детайлни дискусии и сме сигурни, че ще имаме подписани договори през следващите няколко месеца“, добави Бойев в кулоарите на авиоизложението Бурже край Париж.

Миналия месец президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че страната му разговаря с британската отбранителна компания BAE Systems за създаване на украинска база за производство и ремонт на оръжия – от танкове до артилерия. Все още обаче не е подписана сделка.

„Бъдещото възпиране на агресията ще изисква силна отбранителна индустрия в Украйна, силни украински въоръжени сили“, каза още Бойев сега.

Затова, по думите му, Киев свята, че е много важно международните партньори да идват в Украйна и да създават производство, за да направят Украйна „част от рамката за сигурност на свободния свят“.

На авиоизложението украинският зам.-министър прояви най-голям интерес към производители на дронове, които се използват интензивно при военните действия както от Украйна, така и от Русия.

„Обсъждаме различни нива на сътрудничество. И някои от компаниите казват, че имат желание да дойдат да инвестират и да произвеждат дронове“, отбеляза той, без да каже с кои от тях е разговарял.

Киев казва, че разширява програмата си за дронове за разузнаване и за поразяване на вражески цели при по-голям обсег.

Турската отбранителна компания „Байкар“ съобщи в края на миналата година, че все още планира да завърши изграждането на производствен завод в Украйна за две години. Тя обяви тези планове малко преди нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 г.

Турция, Норвегия и САЩ са сред държавите, които доставят на Украйна дронове, но те не са достатъчни с разрастването на войната.

Преговорите за производство на дронове може да отнемат повече време, но Бойев коментира, че производството в страната може да бъде ефективен начин за използване на съществуващия опит на страната в областта на дроновете, както и за създаване на работни места в Западна и Централна Украйна.

Високопоставен източник от европейската отбранителна индустрия, пожелал анонимност, обаче каза, че европейските правила и стандарти за тестването на дронове може да затруднят компаниите да се съгласят да произвеждат и тестват дронове в Украйна.

Междувременно пет европейски държави се договориха за съвместна покупка на ракетни системи за противовъздушна отбрана „Мистрал„. Това са Франция, Белгия, Естония, Унгария и Кипър.

Френският президент Еманюел Макрон определи решение като добър пример за сътрудничество. То е било подписано в началото на среща на европейски министри на отбраната в Париж в понеделник.

Макрон съобщи още, че Белгия ще се присъедини като наблюдател към програмата за създаване на боен европейски самолет – така наречената бъдеща система за въздушни боеве, разработвана от Франция, Германия и Испания. В проекта Белгия ще има статут на наблюдател на този етап.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036