Условията за започване на преговори за Северна Македония са ясни, това е известно на всички ни. Това заяви за БГНЕС посланикът на Испания у нас Алехандро Поланко, чиято страна от 1 юли председателства Съвета на ЕС.
Той подчерта, че добрите отношения с България също са много важни.
Относно призивите на част от македонския политически елит условията в преговорната рамка за присъединяване към ЕС да бъдат променени, Поланко посочи, че по този въпрос в РСМ има два важни елемента.
„На първо място, има диалог между РСМ и Европейската комисия. По време на френското председателство на Съвета на ЕС и първите месеци на чешкото председателство беше създадено предложение, което беше прието и то стои на масата“, припомни дипломатът.
Той отбеляза, че от друга страна има паралелни разговори между Северна Македония и България. Поланко изрази надежда всички изисквания да бъдат изпълнени и този въпрос да отиде във възможно най-добра посока.
Посланикът заяви, че нуждата от изпълнение на условията за преговори е добре известна.
„Ясно е, че трябва, от една страна, тези изисквания да бъдат изпълнени – това е известно на всички ни. Също така добри отношения между двете държави и близостта между тях могат да помогнат много за подобряване на възможностите за развитие на този въпрос“, изтъкна той.
По отношение на визията на Испания в предстоящия период на председателството на Съвета на ЕС, Поланко отбеляза, че всички четири приоритетни линии са изключително важни, но може би най-вече социалният аспект, чиято цел е „да приближи блокът по-близо до хората и да се съобрази с техните нужди“.
Той посочи, че реиндустриализацията е част от идеята за широка стратегическа автономия на Европейския съюз. По негови думи в последните месеци ЕС е имал проблем да отговори на нуждите на хората в различни области – както в стратегическата и отбранителна политика, така и в социално-икономически отношения, като здравеопазване, храна, цени на енергията.
Трябва да развием ново стратегия, за да сме сигурни, че няма зависимост на Европа от други пазари в някои области, подчерта посланикът и допълни, че това може да бъде постигнато чрез два механизма.
„На първо място – реиндустриализацията, за да произвеждаме неща тук, в Европа, които са необходими за нас. Също така да подобрим нашите търговски връзки, така че да имаме различни възможности във взаимодействието с други пазари. Трябва да направим добра стратегия и да вземаме решения, с цел да не бъдем зависими“, обобщи той.