Разследването на убийството на опозиционния политик Борис Немцов в Русия е било неефективно и руските власти не са действали адекватно. Това пише в решение на Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ), публикувано във вторник.
Немцов беше застрелян късно вечерта на 27 февруари 2015 г. на Големия Москворецки мост, в близост до Кремъл.
Осем години по-късно ЕСПЧ излезе с решение по делото, което дъщерята на политика – Жана Немцова, заведе срещу руските власти. Съдът единодушно постановява, че е налице нарушение на член 2 от Европейската конвенция за правата на човека, който се отнася до правото на живот.
Съдът в Страсбург постановява, че властите в Русия не са разследвали правилно кой би могъл да организира и поръча убийството на Немцов. Също така, според съда, не са били разследвани предположенията за възможен политически мотив за убийството и възможното участие на държавни служители в престъплението.
ЕСПЧ постановява, че руските власти трябва да платят на Жана Немцова 20 000 евро като обезщетение за нанесени морални вреди.
Според правозащитника Вадим Прохоров, който в продължение на няколко години е бил адвокат на Борис Немцов, а сега представлява интересите на Жана Немцова пред ЕСПЧ, решението на съда „има фундаментален характер“ и „абсолютно символно значение“.
„Това наистина е доказателство, че Европейският съд е възприел аргументите на страната на защитата“, отбеляза Прохоров пред Дойче веле.
Борис Немцов беше яростен противник на руския президент Владимир Путин и смъртта му се смята за най-знаковото политическо убийство в страната. Немцов се издигна в руската политика през 90-те години на миналия век, беше вицепремиер по време на президентския мандат на Борис Елцин и беше смятан за негов вероятен наследник.
След идването на власт на Путин той беше изтласкан в периферията и се превърна в разобличител на корупцията и противник на руската атака в Източна Украйна през 2014 г. Убийството му се случи едва няколко дни преди да оглави протест срещу войната и след като е получавал заплахи.
По делото за убийството на Немцов съдът призна за виновни и осъди петима чеченци, сред които и офицери от силите за сигурност, на между 11 и 20 години затвор. Това са Заур Дадаев, който беше признат за пряк изпълнител на убийството, братята Анзор и Шадид Губашеви, както и Темирлан Ескерханов и Хамзат Бакаев. Никой от тях не се е признал за виновен.
Хората, поръчали убийството, все още не са идентифицирани. Сътрудници и близки на Немцов критикуват разследването, като много от тях са убедени, че чеченското или руското ръководство е замесено в убийството.
Медиазона и общественият антикорупционен проект Scanner Project в рамките на съвместно разследване на евентуални съучастници в убийството установиха, че осъдените са общували с Асланбек Хатаев, служител на Шелковското районно управление на вътрешните работи на Чечня, за когото се твърди, че е бил „активен член на групата“.
В деня на убийството на Немцов Хатаев и Руслан Геремеев – друг ключов член на групата – са се обаждали и получавали обаждания от члена на Съвета на федерацията Сюлейман Геремеев и Адам Делимханов – един от най-близките сътрудници на чеченския ръководител Рамзан Кадиров. Обаждали са се един на друг и след убийството, включително в дните, в които групата е напускала района, показват още данните в разследването. Кадиров нарече информацията за това невярна и абсурдна.
През март 2022 г., малко след нахлуването в Украйна, Русия беше изключена от Съвета на Европа. В отговор, на 16 септември тя официално престана да бъде страна по Европейската конвенция за правата на човека и заяви, че няма да изпълнява решенията на ЕСПЧ, постановени след тази дата. Руските власти приеха специален закон за това, подписан от Путин.
Фактът, че държавата е престанала да бъде член на съвета и страна по конвенцията обаче не освобождава правителството от задълженията му по конвенцията във връзка с всяко действие, което е било предприето преди оттеглянето му от съвета и конвенцията, отбелязва ЕСПЧ.