Покачващите се летни температури в Южна Европа могат да доведат до трайна промяна в туристическите навици, като повечето туристи избират по-хладни дестинации или отиват на почивка през пролетта или есента, за да избегнат екстремните горещини, прогнозират туристически огранизации и експерти, цитирани от Ройтерс.
Данни на Европейската туристическа комисия (ETC) показват, че броят на хората, които се надяват да пътуват до Средиземноморието през периода юни-ноември, вече е намалял с 10% спрямо миналата година, когато горещините доведоха до суша и горски пожари.
Междувременно се наблюдава скок в интереса към дестинации като Чехия, Дания, Ирландия и България.
„Очакваме, че непредсказуемите метеорологични условия в бъдеще ще окажат по-голямо влияние върху избора на туристите в Европа“, коментира Мигел Санс, ръководител на ETC.
Доклад на организацията също така показва, че 7,6% от пътуващите в момента смятат екстремните метеорологични условия за основен проблем за ваканциите между юни и ноември.
По думите на компании от туристическия сектор жегите все още не са довели до много отменени резервации.
Британците в частност са планирали по-малко ваканции у дома и повече по Средиземноморието, често правейки това много месеци по-рано, защото продължават да мечтаят да избягат по плажовете след блокадите, коментира Шон Типтън от бритаската туристическа група ABTA.
Но балансът може да бъде нарушен, тъй като горещите вълни стават все по-изтощителни. Учени отдавна предупреждават, че климатичните промени, предизвикани от емисиите CO2 от изгарянето на изкопаеми горива, ще стават все по-чести, тежки и смъртоносни.
Метеоролози прогнозират, че в следващата седмица температурите могат да надминат сегашния рекорд в Европа от 48,8 градуса по Целзий, поставен в Сицилия през август 2021 г. Това поражда опасения от повторение на миналогодишния сценарий със смъртните случаи, причинени от жегата.
Истории за туристи, извозвани с хеликоптери от италианските плажове или откарани с линейки от атинския Акропол, заляха европейските медии през последните седмици.
„Проучване показва спад в броя на хората, които се интересуват от пътуване през август, пиковия месец, докато повече европейци обмислят есенни пътувания“, споделя Санс.
Целият анализ на Investor.bg