Конкурентни условия и правилен подход на политиците са осигурили инвестицията за 2 млрд. паунда
В края на юли тогавашният министър на икономиката на Полша Януш Пиечоцински заяви пред медиите, че страната води преговори с водещ производител на автомобили за изграждане на завод в страната. Тогава той не посочи името на компанията, но полските медии вече от седмици наред пишеха, че Jaguar Land Rover (JLR ) ще построи в страната първата си европейска фабрика извън Великобритания.
„Започваме шести рунд на преговорите. Убеден съм, че те ще изберат Полша“, заяви тогава министърът. Впоследствие обаче се оказа, че ръководството на JLR не е споделяло това убеждение. Две седмици по-късно компанията обяви официално, че наистина ще строи завод в Източна Европа, само че не в Полша, а в съседна Словакия. Правителството в Братислава е успяло да измъкне инвестицията на стойност 2 млрд. паунда изпод носа на съседа си след наддаване за осигуряване на специални стимули и усилена дипломация за изтъкване на националните предимства. Този случай подчертава колко конкурентна е станала средата за автомобилната индустрия в региона, отбелязва Financial Times, цитиран от capital.bg .
Нужда от разрастване
През последните години JLR беше най-бързо растящият европейски производител на автомобили. Търсенето в Китай расте, силният вътрешен пазар също помага за това. Успехът на модели като Evoque обаче разтягат възможностите за производство на британските заводи до крайност. Компанията се нуждае спешно от нови производствени мощности. JLR отваря първата си фабрика в Китай през октомври 2014 г., а в началото на тази година започна изграждане на поточни линии и в Бразилия. Това обаче все още не е достатъчно.
Компанията имаше и планове за изграждане на завод в Саудитска Арабия, който би позволил лесен достъп до малкия, но печеливш близкоизточен пазар. Тази локация също така осигурява достъп до евтин алуминий, нужен за производството на новите модели на компанията, както и многобройни финансови бонуси от властите. След отварянето на завода в Китай обаче JLR се отказа от този вариант, което я остави пред избора за разрастване в Източна Европа или Северна Америка.
Тогава ръководството на JLR разработи два отделни плана. Единият – „Проект Дъб“, проучващ възможностите за производство на големия северноамерикански пазар. Вторият – „Проект Дарвин“, за проучване на перспективите за завод в Източна Европа, където конкуренти като Porsche, Audi и Mercedes вече сглобяват коли с по-ниски разходи спрямо родната им Германия. „Дарвин“ бързо се превръща в предпочитаната опция. Плановете първоначално са за поточна линия за сглобяване на части, произведени във Великобритания, но в впоследствие еволюират до идея за изграждане на пълноценно производство.
Според източници на FT през пролетта на 2015 г. фокусът на компанията се е бил свел до три възможни локации – Полша, Унгария и Чехия. Впоследствие Унгария е отпаднала, а Полша се е очертала като силен фаворит. Страната предлага три подходящи места за завода, голяма мрежа от доставчици за автомобилната индустрия, качествена работна ръка и конкурента програма за данъчни и финансови облекчения.
Политически ефект
Според източници на FT липсата на дискретност и арогантността на полските политици, които са говорили за въпроса като за вече решен, обаче са подразнили силно ръководството на JLR. В този момент Словакия влиза в картината. Според хора, запознати с преговорите, офертата на Словакия е дошла късно – в началото на юни, но заради предимствата й за чуждите инвеститори в рамките на един месец се е утвърдила като фаворит.
За да спечели тази надпревара, описана от словашкия министър на икономиката като „инвестицията на десетилетието“, страната е внесла промени в закона за инвестиции от голяма важност, което й е позволило да предлага повече стимули. „Словашката агенция за инвестиции създаде специален екип за този проект. Техни министри също участваха, превръщайки го в ключов приоритет. Беше много ловко изпълнено“, заявява един от източниците на FT.
Словакия предложи на JLR парцел от 1810 акра в град Нитра, намиращ се в първия стратегически индустриален парк на страната. Това позволява предоставянето на данъчни и други финансови стимули за британската компания и нейни доставчици, които биха могли да се установят в същия парк.
В края на юли словашкият министър-председател Роберт Фико реши да демонстрира колко сериозно е желанието на правителството да спечели тази сделка. Тогава той провежда среща с преговарящия екип на компанията в Братислава и им оставя номера на личния си телефон. „Той им каза, че ако се нуждаят от каквото и да било, трябва само да го попитат“, казва един от източниците на FT.
„Това включване беше решаващо. Полша предлагаше наистина значими предимства, но подходът им беше грешен. Jaguar Land Rover не се интересуваха прекалено от географското местоположение, те искаха просто най-добрата сделка. Премиерът Фико заяви, че Словакия иска да е най-конкурентният кандидат, и тя наистина беше“, заявява участник в екипа на JLR, пожелал анонимност.
Въпрос на логистика
Според информацията на FT Полша също се е борила усилено. Въпросът с логистиката обаче също е помогнал за избора на Словакия. Предложените от Полша локации са били в югозападната част на страната, което означава, че произведените там коли трябва да бъдат превозвани по жп линии до Хамбург или Антверпен, а след това с кораби през Средиземно море и Суецкия канал, за да стигнат до пазарите в Близкия изток и Азия. Словакия предлага много по-кратък път през Адриатическото крайбрежие. Това е от ключова важност за JLR предвид факта, че конкурентът BMW произвежда коли в Южна Африка, което осигурява много бърз достъп до важни пазари като Китай или Дубай.
В Словакия също така вече има фабрики на други марки, включително германската Volkswagen, южнокорейската Kia и френската SA Peugeot Citroen, което дава увереност на JLR в качеството на работната ръка. Според JLR заводът в Словакия може да започне работа през 2018 г., като целта е за едно десетилетие да достигне годишно производство от 300 хил. автомобила.