„Смяната на собствеността на Паметника на Съветската армия създава предпоставка за неговото преместване. Всеизвестен факт е, че темата с паметника разединява българското общество и е една от най-силните разделителни линии между, от една страна, нашите сънародници, които държат да пазим и помним историческото си минало, и от друга страна – нашите сънародници, които са използвани от политиците на посолството, инсталирани в българския парламент, за да унищожат всички следи от българската история и да ни обезличат като нация“.
Това се чете в позиция на „Възраждане“, изпратена до медиите, по повод днешното решение на правителството Паметникът на съветската армия в София да се превърне в частна държавна собственост от публична държавна собственост.
Решението е по предложение на областния управител на София, в чието управление е имотът. Той трябва да отрази промяната в Акта за държавна собственост.
С решението на МС за промяна на статута на имота на практика ще се даде възможност на общинската власт да изпълни решението си за премахването на паметника от настоящото му място.
„С това за пореден път Посолството опитва да създаде конфликт в българското общество и да предизвика гражданска война, която всички знаем, че няма морални задръжки и е жестока. Последователно и упорито отвъдокеанските господари на нашето марионетно правителство чрез неговите представители ни водят по украинския сценарий“, се чете в позицията на партията на Костадин Костадинов.
Според тях премахването на Паметника на Съветската армия нарушава спогодба между България и Руската Федерация, според която държавите с обща история поемат ангажимент една към друга да опазват паметниците си.
„Опасността Това посегателство над Паметника на Съветската армия да затвърди решението на Руската Федерация да обяви България за вражеска държава е огромна“, пишат от „Възраждане“ и допълват, че ще организират дежурства за опазване на паметника.