Нова крачка към преместването му. Кабинетът промени статута на съветския паметник в София

Нова крачка към преместването му. Кабинетът промени статута на съветския паметник в София

Съветският паметник в София се превръща от публична в частна държавна собственост. Това реши Министерският съвет на заседанието си в сряда.

Това означава, че Столичната община ще може да се разпорежда с монумента и терена около него, което досега беше в правомощията на държавата.

Процедурата за премахването на монумента беше задействана дни след поредното „нападение“ над него в навечерието на годишнината от непровокираното пълномащабно нахлуване на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 г. Като знак на протест срещу действията на руския президент Владимир Путин 61-годишният учен Светлозар Раянов счупи паметната плоча с надписа на паметника, посветен на „съветската армия освободителка“.

Решението на правителството в сряда е по предложение на областния управител на София Вяра Тодева, в чието управление е имотът. Тя ще трябва да отрази промяната в Акта за държавна собственост, съобщи правителствената пресслужба.

„Предложението ми е обвързано с решението на Столичния общински съвет, в което се предлага паметникът да бъде евентуално преместен“, каза Тодева пред Свободна Европа.

На 9 март на фона на протест в защитата му Столичният общински съвет гласува за предложението за преместването на паметника. С решението възложи на кмета на София Йорданка Фандъкова да поиска от областния управител да го премести.

Тогавашният управител на област София Митко Михайлов не каза какво, дали и кога ще предприеме, а междувременно подаде оставка. Предложението за промяната на статута на паметника е на назначената наскоро нова управителка на област София Вяра Тодева.

По думите ѝ правителственото решение е крачка към преместването на паметника, но няма решение точно какво ще се случи, защото „решението на Столичния общински съвет е само по себе си предложение паметникът да бъде преместен или в музея на социалистическото изкуство, или на друго място“.

Не е обследвано предварително дали може да се премести там, искано ли е съгласие, каза Тодева.

„Отделно едно такова преместване си има съответните процедури, които трябва да се извървят. Така че работим по тази тема с приоритет. Решението на Министерския съвет е само първата стъпка от дългата процедура“, добави тя.

„Има разписани в закона процедури за преместването на кой да е паметник. В момента обследваме варианти и тогава ще информираме обществеността за възможния вариант, по който ще предложим да се работи“, каза още Тодева.

Граждани и политици искат премахването на паметника, защото той е построен с пропагандни цели от комунистическия режим. Това става десет години след нахлуването на Червената армия по време на Втората световна война, когато СССР обявява война на България, и последвалия деветосептемврийски преврат.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036