Жената на Петьо Еврото пропусна делото по „Осемте джуджета“

Жената на Петьо Еврото пропусна делото по "Осемте джуджета"

Любена Павлова, бившата жена на Петьо Петров, известен като Пепи Еврото, не се е явила на днес в Софийската градска прокуратура, както беше призована. Това съобщава „Сега“, като се позовава на свои източници в държавното обвинение.

Адвокатката на Павлова е пратила уведомление в прокуратурата, че клиентката ѝ се намира в частна столична болница. Публично известно е, че Павлова е бременна и вероятно и с това е оправдано днешното ѝ неявяване. Тя беше призована, за да ѝ бъде предявено обвинението във вещно укривателство, повдигнато по-рано през седмицата във връзка с аферата „Осемте джуджета“. Павлова има наложена забрана да напуска страната.

Във вторник тя, бившият следовател, а сега укриващ се адвокат Петьо Петров (предполага се, че той е в Дубай) и прокурорът Дилян Деянов бяха обвинени по делото „Осемте джуджета“. Днес за предяване на обвинението в прокуратурата с адвокат се е явил Деянов. Той е отказал да дава обяснения.

Деянов е обвинен, че на 18 февруари 2020 г., когато е бил спецпрокурор, е нарушил служебните си задължения, като с постановление е върнал иззети веществени доказателства – златни монети, на лице, на което по закон е нямало как да бъдат върнати – Илия Златанов. Обвинението на магистрата е за длъжностно престъпление.

Още по темата

5 юли 2023 18:10

28

Петьо Петров и бившата му съпруга са обвинени, че на 23 март 2020 г. в София, в съучастие и с цел да набавят за себе си имотна облага, укрили чужди движими вещи, златни монети, за които знаели, че са придобити от другиго чрез длъжностно престъпление. Тяхното обвинение е за вещно укривателство, което се наказва с от една до шест години затвор.

От съобщението на прокуратурата се разбра, че Петров е търсен на известните в страната адреси. За него има и издадено постановление за 72-часово задържане. Не става ясно обаче колко точно са монетите и на каква стойност са.

Става ясно обаче, че първото обвинение на Петров – за принуда, по делото, което неотдавна стартира Софийската районна прокуратура, е отменено. Въпросното дело е иззето от градската прокуратура и е установено, че Петров е привлечен като обвиняем при липсата на каквито и да е доказателства за извършено престъпление, без дори да има разпит на пострадал от принудата. От съобщението не става ясно дали цялото дело е прекратено, или само са свалени обвиненията на Петров.

Софийският градски съд (СГС) прогласи нищожността на всички решения на Общото събрание на „Изамет 1991“, с които е превзет бизнесът на Явор Златанов, разказът на чийто баща Илия Златанов доведе до разкриването на схемата „Осемте джуджета“, съобщи междувременно „Лекс“, като се позова на съдебното решение. То не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

Баща и син Златанови спореха за фирмата, докато през 2019 г. Илия Златанов не потърсил помощ от Пепи Еврото. Бизнесменът разказа пред „Антикорупционния фонд“ преди 3 години, че вместо помощ, Петров и кръгът около него са присвоили фирмата, парите и злато за над 4 млн. лева на семейството.

Синът му Явор пък разказа, че е бил арестуван и изнуден да се подпише, че се съгласява с увеличаване на капитала на дружеството, приема за съдружник във фирмата близкия до Петьо Петров – Кристиян Христов, а двамата с Илия Златанов вече няма да са управители на „Изамет“ за сметка отново на Христов. Подписването е станало в болница „Лозенец“, където Явор Златанов е откаран от ареста, за да му бъде извършена спешна хемодиализа и подписал под заплаха за живота си.

Според решенията в протокола от това общо събрание, което Златанов отрича да е проведено, Кристиян Христов е приет за съдружник, капиталът е увеличен от 5000 на 6000 лева, а разпределението на дяловете е 60 дяла от по 50 лева за Илия Златанов, 40 дяла от по 50 лева за Явор Златанов и 20 дяла по 50 лева за Христов. Освен това Златанови са освободени като управители на „Изамет“, като Илия Златанов е упълномощен да възложи управлението на Кристиян Христов. Общото събрание е дало съгласие Христов да извършва търговски сделки, спадащи в предмета на дейност на „Изамет“ без съгласието на дружеството, както и да участва и да заема ръководни длъжности и в други дружества с ограничена отговорност със сходен предмет на дейност.

През 2021 г. Явор Златанов е завел отрицателни установителни искове в СГС, с които иска решенията на Общото събрание за влизането в нея на Христов да бъдат приети за невзети. Тъй като баща и син Златанови спорят отделно за „Изамет“, Илия Златанов е завел идентични искове в СГС още през 2020 г.. По тях обаче и градският, и апелативният съд приеха, че не е доказал, че също е действал под заплаха, за да подпише промените във фирмата. Делото в момента е във Върховния касационен съд, който го е насрочил за март 2024 г.

Съдия Елена Радева от СГС обаче приема за доказани твърденията на Явор Златанов. В исковата си молба той разказва как още през 2019 г. е бил арестуван и му било обяснено, че за да излезе от ареста, трябва да прехвърли дяловете си от „Изамет“, а междувременно бил лишен от парите, златните си монети, автомобилите, фабриката, готовата продукция и складовите си наличности за 2 000 000 лева.

„Преценката на съда относно изслушаните свидетелски показания в съвкупността им го води до извод, че на 23.03.2020 година общо събрание на съдружниците не е проведено“, се казва в решението.

За ролята си в схемата „Осемте джуджета“ проговори преди два месеца и Кристиян Христов, който в края на май беше арестуван преди да даде пресконференция, на която обещаваше да направи разкрития за отношенията си с Любена Павлова и Петьо Петров.
 

https://www.dnes.bg/