Коя е тази къща и каква е нейната история в Стара Загора? (СНИМКИ)

Описание на старозагорските къщи през Възраждането е оставил Иван Богоров: “ Къщята на Ески Загра са едни двукатни, други на земята, ал няма ни една, направена по архитектонически правила“, пише той.

Веднага след Освобождението, опожарена и срината със земята Стара Загора трябвало да бъде обновена. С поставянето на първия камък на 5 октомври 1878 г. за осъществяване на новия градоустройствен план на Лубор Байер, в града започва масово строителство.

Скоро настъпила видима промяна. Наред със строените в началото, веднага след войната, скромни, малки къщички започнали да се появяват нови, красиви, дву- и триетажни сгради на забогатели в последните години старозагорци.

Една от тях, най-представителната, била двуетажната къщата на Хаджи Ангел, построена доста по-късно – през 1883 г., която е запазена и до днес и е превърната в музей на градския бит. Дворът ѝ от юг бил ограден с дюкяни и търговски магазини, собственост на стопанина на красивия дом. Тя е в центъра, с красива фасада, с дългообразен фронтон, наричан „кобилица“, украсен с рисуван медальон, в който е вписано името на собственика и датата на построяването ѝ. Под него, на входната врата е изграден малък балкон.

Днес експозицията на музея представя бита на старозагорци след Освобождението до края на ХІХ в. Изложена е богата колекция от предмети, принадлежали на заможни старозагорски семейства.

Прекрачвайки прага ставаме свидетели на домашната уредба и образци от градско облекло от края на ХІХ век. В обзаведените две гостни стаи, всекидневна, салон и спалня традиционните местни предмети съжителстват с модерни за времето си европейски и руски образци. Восъчни фигури са облечени в ежедневни и празнични костюми.

На първия етаж е изложбата «Домът на границата на две епохи (Старозагорският бит през 40-те-60-те год. на ХХ век)».
Експонираните предмети като: електрическа ютия, радиоапарат, съветски грамофон, показват навлизането на конфекцията не само в облеклото, но и в обзавеждането. Това не са вече луксозни стоки, а евтини, удобни и достъпни за всяко домакинство вещи, които в голяма степен уеднаквяват домашния интериор.
Салонът на първия етаж разкрива чрез играчки, книжки и ученически пособия светът на детето – един безгрижен и вълшебен свят, в който всичко е възможно и постижимо.
Западноевропейското влияние в домашното обзавеждане и бит от 20-те-40-те г. на ХХ век е показано на втория етаж.
Заедно с предметите на бита в експозицията се проследяват и модните тенденции в облеклото за посочените периоди.

Обектът се отваря с предварителна заявка в Регионален исторически музей на тел. 042 919 214
Приемно време: 10.00 до 13.00 – 13.30 до 18.00ч.
Почивни дни: неделя и понеделник

20150925_200825_resizedВходна такса:
Възрастни – 3,00 лв.
Ученици и редовни студенти – 1,00 лв.
Групови посещения от 10 и повече лица – 2,00 лв.
Посетители в неравностойно положение – безплатно

Входна такса за посетители с деца
– за възрастни – 1,00 лв.
– за деца над 7 г. – 1,00 лв.
– за деца под 7 г. – безплатно