Църквата „Свети Николай Чудотворец“ в София е собственост на посолството на Русия в България от 1997 г., показа проверка на Свободна Европа в Агенцията по вписванията.
Храмът е известен на няколко поколения софиянци под името „руската църква“.
Църквата е затворена от няколко дни, след като ДАНС, със съдействието на МВР, екстрадира архимандрит Васиан (Змеев), който служеше в църквата. Това е било направено заради „заплаха за националната сигурност“, съобщиха от институцията. Освен Васиан, който е представител на Московската патриаршия в София, бяха екстрадирани и още двама свещеници, които имат беларуско гражданство.
Случаят породи въпроса за собствеността на „Свети Николай Чудотворец“, както и за това кой има право да затваря храма. Проверка на Свободна Европа показва, че сградата принадлежи на Русия, но управлението ѝ като храм е на Българската православна църква (БПЦ).
Нотариалният акт, който удостоверява собствеността на църквата, е издаден през 1997 г. от столичния нотариус Иван Дахтеров. Посолството тогава е представлявано от адвокат, който е представил всички необходими документи, разказа Дахтеров. Сред тях е крепостен акт (нотариален акт) от 07.11.1898 г.
„Тогавашният консул на Русия ме помоли да подготвя документите и крепостният акт ми беше предоставен от него“, каза пред Свободна Европа адвокатката, която е подготвила документите за нотариуса.
Предполага се, че земята под църквата е подарена на Руската империя от българската държава по случай 20-ата година от Освобождението.
Новините идват на фона на заповед на Патриарх Неофит. В понеделник той назначи свещеници от София, които да поемат богослуженията в руската църква.
Заповедта е издадена и в качеството му на Софийски митрополит, в чиято епархия се намира храмът. Неофит е информирал патриарха на Русия Кирил и очаква от руското посолството в България да отвори църквата.
В съобщението на Синода се казва още, че с действието на патриарха не се засягат вещни или други права на когото и да било, тъй като те са им гарантирани от светските закони.
Ден по-рано русенският митрополит Наум публикува във фейсбук историческа справка. Храмът е построен с благословението на Св. Синод на Българската православна църква като легационна църква (1914 г.), намирала се в общия двор на тогавашната Руска легация, находяща се на ъгъла на ул. „Раковски” и ул. „Московска”.
Съвременният език би определил това като създаване на църква към посолството.
Съгласно решение на Св. Синод на Руската православна църква от 10 ноември 1952 г., прот. № 8, всички други руски православни енории, манастири и клир в България, преминават в юрисдикция и владение на Българската православна църква, пише Наум.
„Отново по решение на [Руската православна църква (РПЦ)] през м. ноември 1953 г. в бившата легационна църква „Св. Николай” в София е открито подворие, с представителни функции, като ефимериите в него продължават да бъдат назначавани от Софийската митрополия, а Руската църква започва да изпраща периодично свой официален представител“, припомня Наум.
В интервю за прокремълската телевизия „Россия 24“ изгоненият митрополит Васиан казва, че храмът не функционира, защото той не е имал време да повери управлението на никого. Такава е и версията на посолството на Русия.
„На 21 септември т.г. българската страна изгони всички служители на Подворието, изпратени от Руската православна църква, поради което по-нататъшната му работа е физически невъзможна. Решението за бъдещата съдба на храма ще бъде взето от РПЦ“, се казва в позиция на посолството, публикувана във фейсбук.
Сградата на църквата може да е собственост на посолството, но църквата е под управлението на Българската православна църква, каза пред Свободна Европа богословът професор Калин Янакиев. Той каза, че в България няма и не може да има регистрирана друга православна църква, и даде пример с гръцката и румънските църкви в София, които също са част от БПЦ.
Янакиев каза още, че патриарх Неофит има пълното право да назначи свещеници, които да служат в църквата.
Посланичката на Ррусия в България Елеонора Митрофанова отмъщава на хората, които ходят в църквата, като ни затваря храма, каза професор Янакиев. Щом са собственик на сградата, хипотетично руското посолство утре може да продаде мощите на Свети Серафим, които са в църквата, добави Янакиев.
Смята се, че действията на Васиан са част от причините за влошаване на отношенията на БПЦ и Македонската архиепископия, и съответно на отношенията между двете държави.
Лидерите на проруските партии „Възраждане“ и „Атака“ Костадин Костадинов и Волен Сидеров отидоха в неделя пред църквата заедно с десетки други граждани. Те направиха това в знак на несъгласие с нейното затваряне.
Протест пред църквата обявиха и „Русофили за възраждане на отечеството“ на обвинения за шпионаж в полза на Русия Николай Малинов.