„Откъде да имам толкова пари“. Кой стои зад фирмата от Пловдив, заподозряна, че помага на Русия

"Откъде да имам толкова пари". Кой стои зад фирмата от Пловдив, заподозряна, че помага на Русия

Тази история започва с двама герои от гръцкия град Кавала, които управляват международен бизнес за доставка на въглища. И двамата говорят руски език, което им помага, защото основните им бизнес контакти са именно в Русия.

През миналата седмица фирмата им доби известност в България покрай мащабна акция на МВР и контраразузнаването (ДАНС) срещу престъпна група, занимаваща се със забранен износ на военно оборудване за Русия.

Като лидер на бандата беше посочен Романос Ветридис. Той е управител на пловдивската фирма „Афлон“, през която разследващите твърдят, че е осъществяван незаконният износ.

Неин собственик е Такис Трикидис, но той не е сред обвинените и засега остава в сянка. А тъкмо той е бил свързван с друга криминална банда, станала известна в близкото минало в Гърция. Но за това малко по-късно.

Свободна Европа опита да се свърже с компанията на посочения в сайта ѝ мобилен телефон, но никой не отговори. Затова изпратихме писмени въпроси към Трикидис във връзка с обвиненията срещу Ветридис, повдигнати в България. До редакционното приключване на текста отговори не бяха получени.

Арестите в Пловдив

Живеещите в една новопостроена сграда в пловдивския кв. „Христо Смирненски“ през последната година често засичат във входа чужденци, предимно рускоговорящи. Кооперацията е с контролиран достъп и вътре не може да влезе случаен човек.

По цял ден седят на балконите с телефоните

„Те се крият, много добре знаят. По цял ден седят на балконите с телефоните – млади хора. Как са дошли, не знам“, казва на 11 октомври пред бТВ живеещият в сградата Димитър Желев.

Екипът на частната телевизия е там, защото на този адрес е регистрирана компанията „Афлон“ с едноличен собственик Такис Трикидис и управител Романос Ветридис.

Два дни по-рано Ветридис е задържан с още 11 души по подозрения, че участват в организирана престъпна група, която снабдява с военно оборудване руските сили в Украйна в нарушение на западните санкции, наложени на Москва заради агресията срещу Украйна.

Романос Ветридис (с голата глава) по време на заседанието на Окръжния съд в Пловдив на 11 октомври.


Романос Ветридис (с голата глава) по време на заседанието на Окръжния съд в Пловдив на 11 октомври.

Имената на Такис и Романос са гръцки, но само единият от тях е гръцки гражданин. Това е собственикът на фирмата – Такис Трикидис. Романос Ветридис е гражданин на Руската федерация. Българските разследващи казват, че са открили в неговата кола документи за самоличност, издадени от различни държави.

Именно Романос е обвинен от българската прокуратура като лидер на бандата. На 11 октомври Окръжният съд в Пловдив задържа за постоянно в ареста Ветридис, още двама руски граждани – Василий Улянов и Евгений Улянов, смятани за куриери на забранените стоки, беларусина Дмитрий Димитриус и албанеца Яни Йешили.

Петимата засега са единствените с повдигнати обвинения от предполагаемата група, заподозряна, че е опитала да изнесе през летище София за Русия бинокли, оптични прицели и авиационни радиостанции на обща стойност над 4 млн. лв.

Разследващите твърдят, че оборудването е било предназначено за специалните руски части в Украйна – „Росгвардия“, военното разузнаване ГРУ, чеченските войски от „Ахмат“ и разпуснатата частна армия „Вагнер“.

С какво се занимава „Афлон“

Според актуалния учредителен акт на компанията „Афлон“, обявен в Търговския регистър, тя е регистрирана на 29 ноември 2019 г. със седалище в Пловдив, а на 21 август 2023 г. е пререгистрирана. Едноличен собственик е Такис Трикидис, гражданин на Гърция.

Любопитна подробност е, че в учредителния акт при повторното регистриране на фирмата е отбелязано, че на него присъства преводач с руски език.

Според годишните финансови отчети на фирмата през 2019 г. тя е отчела печалба от 95 000 лв. след данъци. През следващата 2020 г. печалбата расте до 302 000 лв. Година по-късно обаче резултатите на фирмата падат близо 4 пъти – 79 000 лв. след данъци. За миналата година няма обявени данни в Търговския регистър.

През февруари 2022 г. започна пълномащабната военна инвазия на Русия в Украйна, която според българските разследващи е разширила бизнес възможностите на Трикидис и Ветридис.

На официалния си сайт „Афлон“ се представя като фирма, занимаваща се с международна търговия на въглища, пшеница, царевица, ориз и други стоки. От краткото портфолио става ясно, че компанията има дългосрочни договори с различни руски производители за доставка на въглища и „планира“ през 2019 г. да достави 0,2 млн. тона, а през следващата година да удвои това количество. Видимо, сайтът не е обновяван от 2019 г.

Фирмата не споменава нищо за закупуване и доставка на военно оборудване

Фирмата не споменава нищо за закупуване и доставка на военно оборудване.

Според информацията на българските разследващи тя се снабдява със стоки с възможна „двойна употреба“ легално от Великобритания и страни от ЕС, след което ги преопакова в България, за да ги изнася и препродава в Русия. Стоките с „двойна употреба“ са такива, които официално не са въоръжение, но могат да бъдат използвани за военни цели.

Предишни проблеми с правосъдието

Собственикът на „Афлон“ Такис Трикидис всъщност е свързван публично с криминална дейност в миналото в Гърция. През декември 2013 г. той е осъден като член на т.нар. „банда Калашников“ в Кавала.

Става въпрос за въоръжена група от 31 подсъдими, обвинени в над 150 престъпления, сред които банкови обири, взривяване на банкомати, нападения срещу полицаи, трафик на оръжия, наркотици и изнудвания.

В края на 2013 г. 19 от подсъдимите са осъдени, а 12 – оправдани. Сочените като лидери на бандата получават присъди от порядъка между 79 и 45 години затвор. Трикидис получава 9-годишна присъда, но след това обжалва и е освободен, пише гръцкото местно издание News24/7.

В края на 2017 г. осъдителните присъди на общо 17 членове на бандата са потвърдени, като наказанията варират между 56 и 8 години затвор, пише местното издание Dramini. Името на Трикидис обаче не се споменава в публикацията.

Сред осъдените по това дело е и сърбинът Горан Довижарски. Профилът на Трикидис във Фейсбук показва, че лице с тези имена често коментира постовете му. В листата си с приятели Трикидис има и профил с името Романос Ветридис.

Публикациите им в социалните мрежи показват, че те са свързани с гръцкия град Кавала.

В момента Ветридис се намира в следствения арест в България. Предстои Апелативният съд в Пловдив да се произнесе на 19 октомври дали той и останалите четирима обвиняеми ще останат зад решетките.

Според информацията, разпространена от българските служби, Ветридис е ръководил схемата за нелегален износ на военно оборудване за Русия от началото на 2021 г., а делото в прокуратурата е образувано по-рано този месец.

Какво качват в социалните мрежи

Освен доказателство, че Трикидис и Ветридис се познават, активността на двамата във Фейсбук дава възможност да се разбере повече и за техните пътувания и убеждения.

И двамата споделят често в профилите си съдържание с пропагандни проруски послания, включително и на български език, както и с лика на покойната българска пророчица Ванга, например.

Профилната снимка на Ветридис дори представлява рисунка на съветски войник и съвременен руски войник, застанали един до друг на фона на червен флаг.

За разлика от Ветридис, който споделя основно картинки с пропагандно съдържание, Трикидис често качва и свои лични снимки от пътувания. От тях става ясно, че през последните две години е посещавал Русия, Великобритания, Грузия, Сърбия и България.

Няколко снимки на Трикидис от шоурум на БМВ издават, че той е бил в Пловдив през ноември 2021 г. На една от тях Трикидис е позира в нов модел БМВ 6, а жена със същата фамилия пише на руски език, че колата му подхожда и го пита дали да го поздрави, вероятно за новата покупка.

Трикидис отговаря: „Не, сестричке, просто гледам. Откъде да имам толкова пари.“

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036