Изборен допинг. Как се става общински съветник с 51 гласа

Изборен допинг. Как се става общински съветник с 51 гласа

Увеличение в пъти. Така най-кратко може да се каже с колко е нараснал броят на адресните регистрации в малките населени места няколко месеца преди изборите.

„Има села, в които ако по постоянен адрес са били регистрирани 118 души, има новодомци около 140 души, само в периода януари – април тази година“, каза в Студио България на Свободна Европа Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда.

Защо този период прави впечатление? Защото в местните избори право да гласуват имат избирателите с постоянен адрес на територията на съответния град или село, както и тези, чийто настоящ адрес е в населеното място поне 6 месеца преди изборите.

В малките населени места така нареченият изборен туризъм може да преобърне вота за кмет. Повечето новорегистрирани са в райони с традиционно висока безработица, липса на алтернатива за работа и кметове, които управляват повече от един мандат. Свободна Европа разговаря с Ива Лазарова за това как се използва изборният туризъм.

Най-важното от интервюто

  • „В малките населени места изборните туристи могат да се използват като много сериозен допинг от страна на кандидатите, за да се повлияе на резултатите и на това кой ще управлява през следващите години“.
  • „Интересно е защо няма такъв прилив от желаещи да живеят в тези населени места през изминалата година, а защо всички са се ориентирали натам точно сега. Няма такъв прираст в данните дори по време на ковид периода, когато хората от големите областни и общински центрове можеха да мигрират към малките населени места“.
  • „Ако хората искат да гласуват на машина, бъдете наясно от самото начало дали искате да гласувате за общински съвет или кметове или само за едното, защото нямате право да получите втори път карта или хартиена бюлетина, ако решите, че непосредствено след като сте гласували с машината искате да гласувате и за другия вид избор, в която не сте се включили“.
  • „23 са общините, в които кметовете управляват в рамките на последните 20 години. Само четирима от тях няма да се кандидатират сега“.

Кои населени места „пораснаха“ на жители?

Всички населени места, в които има над 100 души с постоянно местожителство, могат да избират кмет. Тази граница дава голяма тежест на всеки глас. За пореден път преди местни избори от Института за развитие на публичната среда отчитат ръст на новите адресни регистрации в малките населени места.

„Интересът към преместване по настоящ адрес рязко спада през май и той граничи с нула на повечето места, където е имало пик“, каза Ива Лазарова.

Такъв е примерът със село Сигмен, община Карнобат, където делът на новозаписаните по настоящ адрес е най-голям в страната – над 119 на сто. „Това е повече от традиционното население в тези селища по постоянен адрес“, каза Ива Лазарова.

Населените места, в които има ръст на новите жители, в повечето случаи са с висока безработица и висок дял на заетите в публичния сектор – това са хората, които работят към общината и общинските структури.

Така например в община Макреш, при население от 2150 души, ръстът на новорегистрираните жители е 13 пъти (сравнени са периодът в началото на 2023 г. със същия период през 2022 г.). Безработицата в общината е над 70 на сто, а хората, наети в публичния сектор, са около 66 на сто. Това означава, че голяма част от хората са зависими от местната власт, за да имат работа.

В друга община – Трекляно, ръстът на новите адресни регистрации е 46 пъти, безработицата е близо 14 на сто, а заетите в публичния сектор са близо 90 на сто.

„Интересно е защо няма такъв прилив от желаещи да живеят в тези населени места през изминалата година, а защо всички са се ориентирали натам точно сега“, каза Ива Лазарова.

Кметове многомандатници

В голяма част от общините, в които има ръст на адресните регистрации преди местните избори, управляват кметове с повече от един мандат. „Кметският пост е професионална реализация в тези общини и в това няма нищо лошо, ако икономическите, социални и демографски показатели показват, че тези населени места се развиват добре“, каза Ива Лазарова.

23 са общините, в които кметовете управляват в рамките на последните 20 години. Само четирима от тях няма да се кандидатират сега. Според Ива Лазарова „в малките населени места изборните туристи могат да се използват като много сериозен допинг от страна на кандидатите, за да се повлияе на резултатите и на това кой ще управлява през следващите години“.

Именно общинската администрация трябва да следи дали има нарушения при адресните регистрации.

„Има набор от документи, с които хората, които желаят да се преместят по настоящ адрес трябва да разполагат“, каза Лазарова. По думите й, когато Институтът за развитие на публичната среда е показал колко голям е интересът към малките населени места, в различни общини са започнали проверки.

„Намерихме информация за резултатите от проверката в община Ново село. От нея можем да заключим, че част от регистрациите са правени без наличието на всички документи или без наличието на жилищна постройка, в която се регистрират хората“, каза Лазарова.

Според нея технологията на гласуване на местните избори в неделя може да създаде напрежение между членовете на комисиите и избирателите.

Причината е, че при гласуване с машина, избирателите трябва в самото начало да отбележат за какво ще гласуват – общински кмет, селски кмет и общински съветници. Избирателите имат право да решат в кои от тези избори ще се включат. Но веднъж избрали, нямат право да се връщат. Т. е., ако са решили, че няма да гласуват за кмет и не са го заявили в началото, нямат право да получат втори път карта или хартиена бюлетина, за да гласуват.

При гласуването с хартия биха могли да поискат и бюлетина за кмет, ако в последния момент са решили, че ще гласуват и за кмет.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036