Срещу шофиране с наркотици – ще вземат проба от слюнката

Срещу шофиране с наркотици - ще вземат проба от слюнката

Слюнчена проба, дала положителен резултат за наркотици при тестване на шофьор, ще се изпраща за лабораторно изследване, ако съответният водач откаже кръвна.

Това предвиждат нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане от Министерствата на здравеопазването, вътрешните работи и правосъдието. Отпадат изследванията на урина, които да установят употреба на наркотици, съобщава БНР.

Установена употреба на наркотици или техни аналози с полеви тест ще се доказва чрез химико-токсикологично изследване на кръвна проба или чрез същото изследване на слюнка, взета чрез тампон и запечатана пред изследвания шофьор от органите на МВР, предвиждат промените. Слюнченият материал ще се изследва само в държавните лаборатории на ВМА в София и Варна и тази към Националния институт по криминалистика при МВР.

Още по темата

14 сеп 2023 17:15

21

Пробите ще се изпращат до 5 работни дни след вземането им, като ще се пренасят в хладилни чанти.

За установена употреба на наркотици или техни аналози ще се приема присъствието им в изследваната слюнка, включително на техни метаболити. Колкото до кръвната проба, при нея се въвеждат минимални прагове за наличие на амфетамини, метаамфетамини, MDMA, THC, хероин, кокаин и морфин. Други наркотични вещества ще се считат за употребени, ако присъстват в изследваната проба.

Промените са подготвени във връзка с нови текстове в Наказателния кодекс, според които при установено шофиране след употреба на наркотици човек се наказва със затвор от 1 до 3 години и с глоба от 500 до 1500 лева.

Промени в наредба пък въвеждат прагове, при надвишаването на които ще се счита, че шофьорът е употребил дрога Те се въвеждат за седем наркотика. Измененията са изработени от МВР, Министерството на здравеопазването и Министерството на правосъдието и са публикувани за обществено обсъждане.

Сега се смята, че водачът е употребил наркотици, ако такива бъдат установени при изследването. То обаче не може да каже кога шофьорът е взел дрогата и дали е бил под нейно въздействие при шофирането.

Въпросът кога точно водачът е взел наркотика се поставя на всички дела за катастрофи. Вещите лица обаче няма как да дадат отговор.

Вносителите на предложението, които са тримата министри – на здравеопазването, правосъдието и вътрешните работи – обясняват, че въвеждането на праговете ще елиминира тези въпроси.
 

 

https://www.dnes.bg/