ХИВ не е смъртна присъда, може да се води нормален живот

ХИВ не е смъртна присъда, може да се води нормален живот

По традиция на 1 декември отбелязваме Световния ден за борбата срещу СПИН. По последни данни в България около 4 000 души са регистрирани с ХИВ инфекция. У нас най-често заразените са на възраст от 30 до 39 години.

„Това е актуално заболяване. Продължава да има много инфектирани хора, живеещи с ХИВ. За 2022 г. това са 1,3 млн. новоинфектирани, а 39 млн. са тези, които са диагностицирани с инфекцията в момента. От началото на пандемията, от 80-те години до момента, са към 86 млн. – повече от половината са загинали от заболявания, свързани с ХИВ инфекцията“, съобщи ръководителят на катедра по Инфекциозни болести в Медицинския университет доц. д-р Нина Янчева в студиото на „България сутрин“.

По думите ѝ е добре поне веднъж годишно човек да си прави изследване за инфекцията, като подчерта, че има рискови групи, при които инфекцията е по-честа.

„При част от новодиагностицираните установяваме, че доста късно е поставена диагнозата. Идват в стадий на напреднал имунен дефицит с редица придружаващи и тежки инфекции“, каза специалистът.


Инфекцията се предава основно по сексуален път, обясни доц. Янчева пред Bulgaria ON AIR: „При необезопасени сексуални контакти, съответно и с кръв и кръвни продукти. Има държавна политика всяка дарена кръв да се изследва. Този механизъм е максимално ограничен. Друг механизъм е от инфектирана майка на плода. Ако тази жена е на терапия, рискът да зарази детето си е нулев“.

През последната година повечето пациенти, хоспитализирани в отделението, са диагностицирани късно, подчерта гостът.

Доц. Янчева е категорична, че има напредък в медицината по отношение на инфекцията.

„След 95-а година пациентите са пиели над 20 таблетки на ден по време на терапията, сега режимите за ХИВ са сведени до една таблетка дневно. Инфекцията не може да бъде напълно ликвидирана. Терапията се приема цял живот. Това заболяване вече не е смъртна присъда. Пациентите с ХИВ имат продължителност на живота, която не се различава от тази на останалите хора“, коментира специалистът.

Гледайте целия разговор във видеото

https://www.dnes.bg/