Допълнителните мощности на атомната електроцентрала (АЕЦ) „Козлодуй“ трябва да се въведат в търговска експлоатация до края на 2034 г. Това реши парламентът в понеделник, като одобри график за изграждането на 7-и и 8-и блок на централата.
Новината идва след решението на Министерския съвет да се построят 7 и 8 блок на централата. Тогава премиерът Николай Денков каза, че изграждането на двата блока трябва да върви паралелно. По-рано в средата на януари предишният парламент задължи правителството да сключи споразумение със САЩ за изграждане на нова ядрена мощност в централата с технологията АР1000.
Гласуваното в понеделник проекторешение беше внесено от Бойко Борисов и Делян Добрев от ГЕРБ, Делян Пеевски от ДПС и Кирил Петков от „Продължаваме промяната- Демократична България (ПП-ДБ).
Предстои министърът на енергетиката да увеличи капитала на АЕЦ „Козлодуй“ с до 1,5 млрд. лв. За целта той трябва да използва парите от продажбата на оборудването, предназначено за неосъществения проект АЕЦ „Белене“. България води преговори с Украйна да ѝ продаде двата реактора.
Графикът, одобрен сега, представлява ускорен план за изграждане на нова ядрена мощност на площадката. Двата нови реактора с технологията AP1000 ще се строят от американската компания „Уестингхаус електрик“ (Westinghouse Electric). Подизпълнители в проекта ще са българските „Оскар-Ел“, „Главболгарстрой“, „ЕНПРО консулт“, „Енерго Сервиз“ и „И Кю И България“.
Двата работещи 1000-мегаватови реактора на АЕЦ „Козлодуй“- пети и шести, са по руската технология BBEP-1000, но са в процес на лицензиране за преход към американско и френско гориво.
АЕЦ „Козлодуй“ е най-големият производител на електрическа енергия в България и обезпечава повече от една трета от националното годишно електропроизводство. Към момента той работи с руско ядрено гориво.