Повишаването на цените на мобилните услуги за потребителите с размера на годишната инфлация е обективно и е част от общите условия в договорите. Въпреки това мобилните оператори са готови да започнат преговори относно клаузите за индексации, с които цените се повишават. Това става ясно от писмо на Алианса на технологичните индустрии (АТИ), в която челенуват трите български мобилни оператори, до Комисията за защита на потребителите (КЗП), съобщи Офнюз.
Новината идва на фона обществено недоволство след като и трите мобилни оператора информираха своите абонати, че едностранно увеличават месечните им такси. Това е възможно заради клауза в типовите договори, които Vivacom, A1 и Yettel предлагат на клиентите си. В началото на февруари на заседание на КЗП, на което не присъстваха представителите на телекомите, стана ясно, че комисията няма да атакува клаузите, които трябва да бъдат подписани от всички потребители, в съда.
В поканата си към КЗП от АТИ подчертават, че клаузата за индексацията на цените съществува от повече от десетилетие, както и че тя отговаря на европейските практики. От там казват още и че клаузите и преди са били обект на проверки, включително от КЗП, но досега не са били определяни като незаконосъобразни.
„АТИ защитава и позицията, че клаузите са балансирани и не позволяват своеволно и безконтролно увеличаване на цените, каквото се наблюдава по отношение на множеството стоки и услуги, формиращи потребителската кошница“, казват още от алианса.
От Онфнюз коментират, че се очаква телекомите да изложат детайлно позициите си пред КЗК, която от своя страна може да води и преговори със сдружения или търговци от определени сектори.
В края на януари Vivacom съобщо, че ще увеличи цените на таксите за мобилни услуги с 4,7 %, а Yettel обяви увеличение с 9,5 %. А1 също каза, че готви увеличение на цените, но засега не е ясно в какъв размер ще бъде то.
В България поне две независими институции отговорят пряко за регулирането на дейността на мобилните оператори. Това са КЗП и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
В началото на февруари депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Мартин Димитров каза, че готвените промени на цените, които няма да са в еднакъв размер“, са „провал на регулирането“.
Колегата му от ПП-ДБ Ивайло Мирчев каза, че са необходими законодателни промени, както и промени в регулаторите, защото„от години има индикации за картел при мобилните оператори“.
Недоволството от индексирането на цените на мобилни услуги се случи по същото време, в което бившият премиер и настоящ съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков поиска смяна на състава на КЗК и видя проблем с евентуалното одобряване на сделка за закупуването на „Булсатком“ от страна на Vivacom.